Višňovský po jeho zákroku ukončil kariéru. Tom Wilson má teraz zmluvu, ktorá pobúrila NHL

Pred troma rokmi v play-off na seba v 1. kole narazili NY Islanders a Washington. Hráči z hlavného mesta USA už vtedy patrili medzi favoritov na zisk Stanley Cupu a neváhali zájsť až za hranicu pravidiel. Doplatil na to aj Ľubomír Višňovský, ktorému likvidačným faulom ukončil kariéru Tom Wilson. Ten istý hráč teraz dostal zmluvu, ktorá vyvolala množstvo otázok.

Kanadský útočník totiž v nedeľu podpísal šesťročný kontrakt na 31 miliónov dolárov. V priemere tak zarobí 5,17 mil. ročne. Navyše, od sezóny 2020/21 má v zmluve zahrnutú modifikovanú doložku o nevymeniteľnosti.

Ale prečo je táto zmluva taká neuveriteľná? Wilson je typ hráča, ktorý nezbiera body ako na bežiacom páse. Veď v uplynulom ročníku mal po 78 zápasoch základnej časti na konte len 35 kanadských bodov, čo je mimochodom jeho kariérne maximum.

V play-off síce v 21 zápasoch nazbieral 15 bodov, no počas jeho doterajšej kariéry v NHL získal v 453 zápasoch iba 114 bodov. Naopak vyniká najmä v počte trestných minút, ktorých doteraz nazbieral až 909! Medzi nimi aj za zákrok na Ľubomíra Višňovského. Navyše v predošlých dvoch rokoch zarobil len 4 milióny dolárov.

„Tušil som, že si Wilson zarobí. Predpokladal som zmluvu na štyri roky a 3,5 milióna dolárov ročne. Mýlil som sa. V skutočnosti rozbil bank,“ uviedol na svojom Twitterovom účte novinár zo Sportsnet.ca.

Podobne sa vyjadril ďalší zámorský redaktor James Mirtlo z The Athletic, ktorý sa pýta: „Ako môže zarobiť útočník, ktorý nikdy nenazbieral 40 bodov za sezónu, 5 miliónov ročne?“

Zaujímavo komentoval celú situáciu aj bývalý brankár NY Rangers Martin Biron: „Pre hráča, ktorý nedosiahol v kariére za sezónu viac ako 35 bodov, je to veľmi veľa peňazí. Ak mu chcete dať 5 miliónov ročne, nemôžete mu ponúknuť päťročný kontrakt.“

Podobných reakcií je ešte viac, no vedenie Washingtonu je so znením a výškou zmluvy spokojné.

 

„Tom je jedinečným hráčom tejto ligy. Tým, že hrá fyzicky, ide príkladom a prispieva do každého aspektu hry,“ povedal generálny manažér Brian MacLellann a dodal: „Práve teraz prichádza jeho najlepšie obdobie a veríme, že bude pokračovať vo výborných výkonoch a zlepšovaní svojich hokejových kvalít.“

Wilson sa tak svojím kontraktom zaradil medzi hráčov ako Jason Zucker z Minnesoty či J.T. Miller z Tampy Bay, resp. Elias Lindholm z Caroliny, ktorí podpísali zmluvy s podobnou sumou.

Títo traja však nazbierali vo svojich doterajších sezónach vždy minimálne 45 bodov. Wilsonove sezónne maximum je však len 35 bodov.

Či je táto zmluva pre 24-ročného hráča oprávnená alebo zaslúžená, rozhodnú nasledujúce sezóny a možno už tá najbližšia. Člen prvej formácie Washingtonu však zrejme nebude popri Backströmovi a Ovečkinovi tým, ktorý by mal strieľať góly.

Share Button