V prípade neúspechu v kvalifikácii môže prísť druhá šanca

Slovenskí futbaloví reprezentanti v nedeľu spoznajú svojich súperov v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2020.

Tím spod Tatier sa pred žrebom v írskom Dubline ocitol v 3. výkonnostnom koši, čo znamená, že dostane až dvoch papierovo silnejších protivníkov – tých z 1. a 2. koša.

Z desiatich kvalifikačných skupín (piatich päťčlenných a piatich šesťčlenných, pozn.) postúpia na ME 2020 dve najlepšie mužstvá. Zostávajúce kvarteto účastníkov kontinentálneho šampionátu vzíde zo štyroch turnajov play-off jednotlivých divízii LN 2018/2019, ktoré sa uskutočnia v marci 2020.

Ak by slovenskí futbalisti neprenikli na kontinentálny šampionát z riadnej eliminácie, mohli by sa dočkať reparátu v play-off Ligy národov 2018/2019. V nej Slovensko na jeseň obsadilo konečné 21. miesto. Nad mužstvom SR sa tak umiestnilo dvadsať mužstiev. Ako upozornil denník Šport, “ak by sa minimálne trinásť mužstiev z tejto dvadsiatky dostalo na záverečný turnaj, mali by sme istotu play-off Ligy národov”.

“Každá divízia LN ponúka navyše jednu miestenku na najbližšie Euro pre tie tímy, ktoré neuspejú v kvalifikácii ME. Zároveň platí, že ak sa z najsilnejšej A-divízie dostane na šampionát viac ako osem tímov (a teda pre play-off v nej zostanú menej ako štyri reprezentácie, pozn.), budú ich dopĺňať tímy z nižších divízií. Najskôr z ´béčka´ a ak by aj tam chýbali mužstvá, keďže by väčšina zvládla kvalifikáciu, bude sa vyberať z ešte nižších poschodí,” dodáva Šport.

Znamená to teda, že ak Slovensko nepostúpi na ME v riadnej kvalifikácii, dostane tak šancu vybojovať si miestenku na kontinentálny šampionát v play-off LN v marci 2020, ak z eliminácie nepostúpi nanajvýš sedem reprezentácií z nasledovnej dvadsiatky: Švajčiarsko, Portugalsko, Holandsko, Anglicko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Chorvátsko, Poľsko, Nemecko, Island, Bosna a Hercegovina, Ukrajina, Dánsko, Švédsko, Rusko, Rakúsko, Wales a Česko.

KOMPLETNÝ ŽREB KVALIFIKÁCIE EURO 2020

A-skupina: Anglicko, Česko, Bulharsko, Čierna Hora, Kosovo

B-skupina: Portugalsko, Ukrajina, Srbsko, Litva, Luxembursko

C-skupina: Holandsko, Nemecko, Severné Írsko, Estónsko, Bielorusko

D-skupina: Švajčiarsko, Dánsko, Írsko, Gruzínsko, Gibraltár

E-skupina: Chorvátsko, Wales, SLOVENSKO, Maďarsko, Azerbajdžan

F-skupina: Španielsko, Švédsko, Nórsko, Rumunsko, Faerské Ostrovy, Malta

G-skupina: Poľsko, Rakúsko, Izrael, Slovinsko, Macedónsko, Lotyšsko

H-skupina: Francúzsko, Island, Turecko, Albánsko, Moldavsko, Andorra

I-skupina: Belgicko, Rusko, Škótsko, Cyprus, Kazachstan, San Marino

J-skupina: Taliansko, Bosna a Hercegovina, Fínsko, Grécko, Arménsko, Lichtenštajnsko

TERMÍNY ZÁPASOV KVALIFIKÁCIE EURO 2020

(21. marca – 19. novembra 2019)

1. a 2. kolo: 21. až 26. marca 2019

3. a 4. kolo: 7. až 11. júna 2019

5. a 6. kolo: 5. až 10. septembra 2019

7. a 8. kolo: 10. až 15. októbra 2019

9. a 10. kolo: 14. až 19. novembra 2019

Share Button