Španielska reprezentácia: Lopetegui končí, prichádza Hierro!

Julen Lopetegui sa po majstrovstvách sveta 2018 v Rusku stane novým trénerom Realu Madrid. Málokoho na svete táto správa prekvapila. V španielskych médiách sa Lopeteguiho meno objavilo niekoľkokrát. Lenže existovali aj ľudia, ktorých trojročná zmluva s najslávnejším futbalovým klubom planéty nepríjemne šokovala.

Patril k nim aj šéf Kráľovskej španielskej futbalovej federácie (RFEF) Luis Rubiales. Po necelom mesiaci na čele jednej z najúspešnejších národných organizácií urobil nevídaný krok.

Lopeteguiho v stredu na obed vyrazil z pozície trénera národného tímu. A o niekoľko hodín vymenoval jeho nástupcu – Fernanda Hierra.

Bolestivý krok

Po dvoch rokoch na lavičke Španielska si Lopetegui balí kufre. Dôvodom je fakt, že rokoval s Realom poza Rubialesov chrbát. Madridčania neváhali a zaplatili výkupnú klauzulu 2 milióny eur len niekoľko dní po tom, ako Lopetegui predĺžil zmluvu s národným výberom svojej krajiny do ME 2020.

„Necítim sa zradený, ale niektoré veci si vyžadujú adekvátnu formu. Nemám pocit, že bola v tomto prípade dodržaná. Je mi jasné, že je to bolestivý krok, ale nemáme na výber. Budúcnosť ukáže, že nás to posilnilo,“ vyhlásil značne nahnevaný Rubiales.

Bývalý ľavý obranca Levante či škótskeho Hamiltonu sa rozhodol pre rázny krok iba niekoľko hodín pred úvodným duelom Španielov na šampionáte. Zajtra bude od 20.00 v Soči čeliť odvekému rivalovi z Portugalska.

„To, že sme sa dostali na šampionát, je jednoznačne Julenova zásluha. Musíme mu za to poďakovať a popriať mu veľa šťastia do ďalšej kariéry. Veľa vecí robí odlišne a slávi tým úspech. V tomto prípade sa však mal zachovať inak. Dozvedel som sa o tom päť minút pred vyhlásením Realu. Mať najlepších hráčov, trénera a víťaziť je veľmi dôležité. Nad tým všetkým je však adekvátne správanie,“ pokračoval Rubiales.

Apely hráčov nepomohli

Španieli zažili naozaj horúce hodiny. Pôvodne sa tlačovej konferencie mali spoločne s Rubialesom zúčastniť aj Lopetegui a dvojica hráčov. Sergio Ramos a Andrés Iniesta i dnes už bývalý španielsky kormidelník však nakoniec neboli prítomní.

Médiá špekulujú o tom, že kabína majstrov sveta z roku 2010 je momentálne rozdelená na dva tábory. Ten, ktorý Lopeteguiho podporoval (jeho členmi sú napríklad Sergio Ramos, David De Gea, Isco, Dani Carvajal či Koke) a ostatných.

Ramos sa údajne pokúsil prezidenta RFEF presvedčiť, aby kouča podržal a nenarúšal atmosféru v tíme. Rubiales bol však neoblomný. Nezaujímali ho ani skvelé Lopeteguiho výsledky. V 20 dueloch ani raz neprehral (14 víťazstiev, 6 remíz), Španieli strelili 61 gólov a iba 13-krát inkasovali.

„Všetci sme Španieli a chceme, aby boli naši krajania na nás hrdí. Hovoril som s hráčmi a uistili ma, že urobia všetko pre úspech,“ doplnil Rubiales.

Jeho správanie sa nechápe denník The Guardian, ktorý okrem iného napísal. „Je to dychberúca demonštrácia svalov od Rubialesa. Pravdepodobne spláchol do záchoda španielske nádeje na úspech len kvôli tomu, že utrpela jeho česť.“

Šéf RFEF o niekoľko hodín oznámil aj meno Lopeteguiho nástupcu. Fernando Hierro naposledy trénoval pred rokom – druholigový Real Oviedo.

Podarí sa legende Realu i Španielska zomknúť rozhádanú kabínu?

Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom

Zdroj: pravda.sk

 

Share Button

Pridaj komentár