Šachtar Doneck: Ukrajinská futbalová bašta

Zhruba pred štyrmi rokmi musel ukrajinský klub Šachtar Doneck opustiť mesto Doneck, vlastný štadión a taktiež aj mnoho vlastných fanúšikov. Presťahoval sa najprv do Ľvova, kde však nenašiel (takmer) žiadnu podporu a napokon skončil v Charkove, kde sa teší väčšej obľube.

EURO 2012 prvým a posledným veľkým turnajom v Donbass Aréne

Príčinou sťahovania tohto klubu je občianska vojna, ktorá sa odohráva na východe Ukrajiny. Okrem Šachtaru si museli nájsť nový domov aj Olimpik Doneck či Zorja Luhansk, teda kluby, ktoré majú svoje sídlo na územi okupovanom proruskými separatistami. Azda najviac však smútia za svojim štadiónom fanúšikovia baníkov, ako sa familiárne prezývajú hráči Šachtaru. Moderná Donbass Aréna bola dejiskom Majstrovstiev Európy v roku 2012, ktoré usporiadali Poľsko a Ukrajina. Táto aréna má kapacitu niečo vyše 52 – tisíc divákov a bola otvorená v roku 2009. Domácemu klubu tak slúžila iba zhruba päť rokov. Trojpodlažná aréna, ktorá je odetá do farieb klubu, ktorými sú čierna a oranžová, patrí dodnes k najmodernejším na Ukrajine. Aktuálne sa v nej nehrajú žiadne stretnutia. V nedávnej minulosti slúžila ako výdajňa humanitárnej pomoci pre ľudí zasiahnutých vojnou.

V Donbass aréne odohralo aj štvrťfinále EURA 2012 medzi Španielskom a Francúzskom či dokonca semifinále toho istého turnaja medzi Portugalskom a Španielskom. To sa neskôr stalo celkovým víťazom turnaja, keď vo finále hranom v Kyjeve, zdolalo Taliansko.


O postupujúcom do finále EURA 2012 medzi Portugalskom a Španielskom rozhodli pokutové kopy. V nich sa viac darilo Španielom.

V Charkove s väčšou podporou ako v Ľvove

Samotný klub z Donecku odohral na tomto štadióne svoje najpamätnejšie stretnutia v sezónach 2009/2010 – 2012/2013, kedy získal trikrát po sebe double za víťazstvo v najvyššej domácej súťaži a taktiež aj pohári. Pred sezónou 2014/2015 sa klub musel nútene sťahovať. Pôvodne mal hrať svoje domáce stretnutia v Charkove, avšak napokon si majitelia klubu zvolili za dejisko domácich stretnutí západoukrajinský Ľvov. To sa neskôr ukázalo ako nie veľmi šťastné riešenie, keďže moderná Ľvov aréna bola najmä počas stretnutí domácej ligovej súťaže zaplnená len z veľmi malej časti. Iné to bolo počas stretnutí Ligy majstrov, kedy najmä zvučné meno súpera dokázalo prilákať na tribúny hneď niekoľko tisíc divákov.

Návštevnosť stretnutí Šachtaru počas účinkovania v Ľvov aréne (sezóna 2015/2016):
Šachtar – Oleksandrija (2,634 divákov)
Šachtar – Hoverla Užhorod (2,400 divákov)
Šachtar – Metalurg Záporožie (3,011 divákov)
Šachtar – Metalist Charkov (2,173 divákov)
Šachtar – Dynamo Kyjev (6,497 divákov)

Ďalší presun niekdajšieho víťaza vtedajšieho Pohára UEFA prišiel pred sezónou 2017/2018, kedy si majitelia klubu zvolili za dejisko domácich stretnutí Charkov, ktorý sa nachádza na severovýchode krajiny. Už počas sezóny 2016/2017 tu klub odohral niekoľko domácich stretnutí. Samotný Charkov narozdiel od Ľvovu aktuálne nedisponuje klubom, ktorý by účinkoval v najvyššej súťaži. Štadión v tomto meste má kapacitu niečo vyše 40 – tisíc divákov. Iné je to aj s návštevnosťou počas domácich stretnutí najvyššej ukrajinskej súťaže. Tá sa v aktuálnej sezóne pohybuje zhruba na hranici 10 -tisíc divákov na zápas. Výnimkou je ostro sledované derby proti Dynamu Kyjev. Na to si našlo v aktuálnej sezóne cestu niečo vyše 14 – tisíc divákov.

Návštevnosť stretnutí Šachtaru počas účinkovania v Metalist aréne v Charkove (sezóna 2017/2018):
Šachtar – Dynamo Kyjev (14,168 divákov)
Šachtar – Mariupol (9,141 divákov)
Šachtar – Olimpik Doneck (11,254 divákov)
Šachtar – Zorja Luhansk (10,580 divákov)
Šachtar – Karpaty Ľvov (10,480 divákov)


Vôbec posledné derby medzi Dynamom a Šachtarom sa odohralo koncom októbra v Kyjeve.  Sledovalo ho niečo vyše 38 – tisíc divákov.

Najväčším úspechom klubu víťazstvo vo vtedajšom pohári UEFA

Svoj doposiaľ najväčší úspech na medzinárodnej scéne oslavoval klub v sezóne 2008/2009, kedy dokázal získať vtedajší Pohár UEFA. Na ceste do finále zdolal Tottenham, CSKA Moskva, Marseille, Dynamo Kyjev a v samotnom finále aj nemecký Werder Brémy. Šachtar bol a stále je prvým klubom z Ukrajiny, ktorému sa podarilo získať túto trofej.


Ukrajinsko – nemecké finále hrané v Istanbule rozhodol gólom v predĺžení brazílčan Jadson. Šachtar v ňom zdolal Werder v pomere 2:1. 

Výrazná brazílska stopa, ofenzívne ladený Marlos reprezentantom Ukrajiny

Klub dlhodobo výborne pracuje s futbalistami z Brazílie. Aktuálne je v A mužstve hneď 7 hráčov z tejto krajiny, pričom ofenzívny stredopoliar Marlos získal len nedávno ukrajinský pas. Mimo iného sa stal aj reprezentantom tejto krajiny, pričom premiéru si odbil v dvojzápase proti Kosovu a Chorvátsku. Ďalší dvaja hráči z Južnej Ameriky sú z Argentíny. V minulosti si oranžovo – čierny dres obliekali aj hráči ako Fernandinho, Douglas Costa, Luiz Adriano, Alex Teixeira či Willian.

Marlos je kvalitný hráč s vynikajúcimi osobnostnými vlastnosťami. Myslím si, že bude ukrajinskému národnému mužstvu veľmi nápomocný.
Paulo Fonseca 


Brazílčan Marlos získal len nedávno ukrajinský pas. Hneď na to mu tréner reprezentácie Andrej Ševčenko dal príležitosť v dvojzápase proti Kosovu a Chorvátsku. 

Chorvátsky obranca Darijo Srna hrajúcou legendou

Mimo iného sa v kádri portugalského trénera Paula Fonsecu nachádza hneď niekoľko reprezentantov Ukrajiny a taktiež aj nestarnúci chorvátsky krajný obranca Darijo Srna, ktorý sa za svoje dlhé pôsobenie v klube stal jednou z jeho najvýraznejších postáv novodobej histórie. Momentálne však Srna v zostave baníkov absentuje. Dôvodom je pozitívny test na zakázané látky. Samotný hráč sa však vyjadril, že si nie je vedomý toho, že by užil nejakú látku, ktorá je v rozpore s predpismi.

Rád by som ujasnil, že som nikdy vedome neužil žiadnu zakázanú látku, tak ako som sa nešportovým spôsobom nikdy nepokúsil získať žiadnu výhodu.
Darijo Srna 


Chorvátsky krajný obranca Darijo Srna pôsobí v Šachtare nepretržite od roku 2003. Počas svojho dlhoročného pôsobenia odohral za baníkov niečo vyše 320 stretnutí. 

Prestupová politika priniesla klubu v posledných rokoch výrazné zisky

Futbalisti zo zahraničia priniesli do klubu nielen hernú kvalitu ale po čase aj veľký obnos peňazí. Získať hráča, ktorý nemá skúsenosti s európskym futbalom a investovať do neho niekoľko miliónov eur je síce menším riskom, avšak ten sa činovníkom oranžovo – čiernych dlhodobo vypláca.

Príchod do klubu:

Alex Teixeira 
Prestup: Vasco de Gama → Šachtar Doneck
Suma: 6 miliónov €

Fernandinho 
Prestup: Atlético PR → Šachtar Doneck
Suma: 7,80 miliónov €

Willian 
Prestup: Corinthias → Šachtar Doneck
Suma: 14 miliónov €

Douglas Costa
Prestup: Grémio → Šachtar Doneck
Suma: 8 miliónov €

Odchod z klubu:

Alex Teixeira 
Prestup: Šachtar Doneck → Jiangsu Suning
Suma: 50 miliónov €

Fernandinho 
Prestup: Šachtar Doneck → Manchester City
Suma: 40 miliónov €

Willian 
Prestup: Šachtar Doneck → Anži Machačkala
Suma: 35 miliónov €

Douglas Costa 
Prestup: Šachtar Doneck → Bayern Mníchov
Suma: 30 milónov €

Zdroj: transfermarkt.com

Čistý zisk z predaja týchto hráčov sa však odhaduje veľmi ťažko. Do hry totiž môžu vstúpiť provízie pre hráčskych agentov prípadne percentá z ďalšieho predaja či iné detaily, na ktorých sa kluby dohodli.


Dlho sa hovorilo o jeho prestupe do anglického Liverpoolu. Ofenzívny stredopoliar Alex Teixeira však napokon prestúpil za 50 miliónov eur do čínskeho klubu Jiangsu Suning.

Achmetov, Lucescu a Micheľ

V klube zanechal v minulosti výraznú slovenskú stopu niekdajší rozhodca a rodák zo Stropkova Ľuboš Micheľ. V Šachtare pôsobil ako riaditeľ medzinárodného úseku.

Významnou postavou tohto klubu je jeho majiteľ, ktorým je Rinat Achmetov. Jeho majetok sa odhaduje na 4,5 milióna dolárov (zdroj: Forbes, 2017).

Ďalšou významnou postavou klubu bol ešte donedávna rumunský tréner Mircea Lucescu. Ten strávil v Donecku dovedna 12 rokov čo je v dnešnej dobe častých trénerských zmien málo vídané. Aktuálne je na klubovej úrovni trénerom Zenitu Petrohrad, zatiaľ čo na reprezentačnej vedie Turecko.

Významnou súčasťou zostavy (aj) ukrajinskí reprezentanti

Okrem futbalistov z Brazílie nájdeme v mužstve Šachtaru hneď niekoľko domácich futbalistov. Najvýraznejšími postavami mužstva spomedzi domácich hráčov sú brankár Andrij Pjatov, obranca Jaroslav Rakyckyj a stredopoliar Taras Stepanenko. Všetci traja pôsobia v klube dlhodobo a mimo iného sú aj reprezentantmi Ukrajiny.

Baníci dlhodobo aj na slovenských hraniciach

Kto chcel vidieť európsky veľkoklub na vlastné oči, tomu stačilo prejsť slovensko – ukrajinskú hranicu. V najvyššej ukrajinskej futbalovej súťaži totiž dlhodobo účinkoval klub Hoverla Užhorod. Azda ani netreba pripomínať, že Užhorod je hraničným mestom so Slovenskou republikou, konkrétne s obcou Vyšné Nemecké.

Neďaleko hraníc tak bolo možné vidieť v akcii hráčov svetových rozmerov. Dnes však klub z Užhorodu na futbalovej mape nenájdeme. Svoju anabázu ukončil z dôvodu dlhov po sezóne 2015/2016. V meste sa aktuálne hraje až piata najvyššia súťaž.

Pridaj komentár