S Cibulkovou a Rybárikovou už nerátajme…

Hovoríme o oslabenom tíme, ale možno by sme mali začať hovoriť o generačnej výmene a novej realite. Fakty sú totiž jasné: Do súboja s Nemeckom vo februári 2014 reprezentovali Dominika Cibulková aj Magdaléna Rybáriková pravidelne a pre fedcupový tím urobili veľa. Odvtedy však každá z nich nastúpila len na dva z desiatich zápasov! Možno teda ešte hovoriť o oslabenom tíme, ak je oslabený v takmer každom súboji za posledných päť rokov?

S Cibulkovou a Rybárikovou už príliš nerátajme. Dominika má 29 rokov, Magda 30 a obe pripustili úvahy o konci kariéry v najbližších rokoch. Môžu reprezentácii ešte pomôcť v jednom-dvoch zápasoch, ale dlhodobá vízia už musí byť bez nich. Je isté, že vrcholom tejto generácie zostane semifinále z roku 2013, na ktorom sa veľkou mierou podieľala Daniela Hantuchová, fedcupová šampiónka z roku 2002.

Nový slovenský fedcupový tím zosobňujú Viktória Kužmová (20 rokov), Rebecca Šramková (22 rokov) a Anna Karolína Schmiedlová (24 rokov). Tieto tri dievčatá by mali tvoriť kostru reprezentácie minimálne na najbližších päť rokov. Je pozitívne, že všetky tri majú k reprezentácii dobrý vzťah a pozvánky do nej neodmietajú.

Má však táto trojica vyššiu kvalitu ako trojica Hantuchová, Cibulková, Rybáriková, ktoré ťahali fedcupový tím v prvej fáze pôsobenia kapitána Liptáka? Žiaľ, určite nemá, veď Cibulková s Hantuchovou to dotiahli do prvej päťky a Rybáriková do dvadsiatky svetového rebríčka. To bol tím, ktorý mohol Fed Cup vyhrať a v roku 2013 k tomu nemal ani ďaleko. Súčasná generácia má takisto schopnosti a potenciál zlepšovať sa. Kvalitou však (aspoň zatiaľ) nepatrí medzi osem najlepších družstiev sveta a budeme šťastní, ak sa v apríli udrží aspoň v druhej osmičke.

Share Button