Petra Vlhová vyhrala obrovský slalom v Jasnej.

Úradujúca majsterka sveta v tejto disciplíne bola zároveň jediná slovenská reprezentantka v štartovej listine. S číslom 21 spravila v spodnej pasáži prvého kola dve chyby a zaradila sa na druhú pozíciu za priebežnú líderku Simone Wildovú zo Švajčiarska, na ktorú stratila osemnásť stotín. Druhé kolo nachystal Vlhovej tréner Livio Magoni a jeho zverenka sa v ňom na radosť početného obecenstva vyšvihla na najvyšší stupienok.

Vlhová súťažila v Jasnej iba niekoľko hodín po piatkovom večernom príchode z českého Špindlerovho Mlyna, kde si bola vyskúšať v tréningu súťažný kopec pred nadchádzajúcimi pretekmi Svetového pohára (8.- 9.3.). Držiteľka medailového kompletu z nedávnych majstrovstiev sveta vo švédskom Aare sa predstavila fanúšikom v Jasnej súťažne po prvý raz od Svetového pohára, ktorý sa tam konal v roku 2016. V prvom kole jej výkon nebol bez chýb. Po zaváhaní v cieľovom svahu napokon bola vo výsledkoch druhá o 16 stotín sekundy za Švajčiarkou Simone Wildovou. V druhom kole jedinej Slovenke na štarte týchto pretekov stačil aj šiesty najlepší čas na celkové víťazstvo. V cieli 2. kola klasifikovali 57 pretekárok.

“Veľmi sa teším, že som mohla súťažiť opäť doma, hovorila som si, že asi by som mala vyhrať. Je neskutočné, že prišlo toľko ľudí a že som dokázala zvíťaziť. Jasná je moje stredisko, vyrastala som tu, takže je to skvelé. Vyhrala som, hoci jazdy neboli ideálne, bez chýb. Niekedy je ťažké súťažiť doma a niekedy je ľahšia trať náročnejšia ako ťažšia. Vyhrala som a zajtra máme slalom,” povedala 23-ročná Vlhová v cieľových priestoroch.

Najväčšou favoritkou bude aj v nedeľnom špeciálnom slalome (9.30/12.00), v ktorom bude okrem nej z domácich lyžiarok súťažiť ešte mladá Sophia Christine Lilgová. Po nedeli dostane najúspešnejšia pretekárka víkendu putovnú Veľkú cenu Demänovských jaskýň. Najstaršie lyžiarske podujatie na Slovensku sa s pauzami organizuje od roku 1939. V novodobej histórii sú preteky EP v Jasnej doma od roku 2008. Prestávky boli iba v roku 2014, keď sa konali MS juniorov, a v roku 2016, keď sa uskutočnili súťaže SP žien.

Výsledky obrovského slalomu EP v Jasnej:

1. Petra VLHOVÁ (SR) 1:46,36 min,
2. Marlene Schmotzová (Nem.) +0,19 s,
3. Eva-Maria Bremová +0,33,
4. Rosina Schneebergerová (obe Rak.) +0,62,
5. Simone Wildová +0,77,
6. Lindy Etzenspergerová (obe Švaj.) +0,77,
7. Kristine Gjelsten Haugenová +0,80,
8. Mina Fuerst Holtmannová (obe Nór.) +0,81,
9. Gabriela Capová (ČR) +0,98,
10. Roberta Melesiová (Tal.) +1,05

Share Button