Ondrej Duda: Reprezentačná nádej

V mladom veku má za sebou veľké úspechy v podobe víťazstva v poľskej Ekstraklase a prestupu do bundesligovej Herthy Berlín. Okrem toho bol v roku 2014 laureátom ceny Petra Dubovského pre najlepšieho hráča do 21 rokov. Reč je o sninskom rodákovi Ondrejovi Dudovi. 

Košické čakanie na prvý veľký prestup 

Ondrej Duda začínal s kariérou v rodnej Snine. Materský klub opustil už ako mládežník. Jeho talent si všimli v Košiciach, kde dostal príležitosť vo vtedajšom MFK. Jeho výkony si všimol aj terajší reprezentačný tréner Ján Kozák, ktorý vtedy viedol práve Košice. Debut v našej najvyššej súťaži, vtedajšej Corgoň lige, absolvoval Ondrej Duda ako 17 – ročný. Za svoj prvý klub na seniorskej úrovni odohral niečo vyše 30 stretnutí.

Prvá veľká ponuka na prestup prišla počas zimnej prestávky v sezóne 2013/2014, kedy sa o Dudu začala zaujímať poľská Legia Varšava. Tá sa dlho nevedela dohodnúť na podmienkach prestupu s vtedajším manažmentom košického MFK. Duda trénoval individuálne a čakal na to, ako dopadnú rokovania na úrovni klubov. Reálne hrozilo aj to, že mladý futbalista bude polroka stáť a čakať, kým mu nevyprší zmluva so zamestnávateľom, ktorými boli Košice.

Ľady sa pohli na konci februára v roku 2014. Duda prestúpil do Legie a podpísal s ňou zmluvu na štyri a pol roka. Debut v novom drese si odkrútil na začiatku marca toho istého roka, kedy nastúpil v stretnutí proti Slasku Wroclav. Svoj premiérový gól zaznamenal o týždeň na to, v stretnutí proti Wisle Kraków.

“Máme dobrý káder, ktorý je schopný dosiahnuť v lige aj dobré umiestnenie. Že v ňom už nie je Ondrej Duda, to ma vôbec netrápi, pretože on aj tak nebol naším kľúčovým hráčom. No nie my sme sa rozhodli, že za nás hrať nebude, tak sa rozhodol Ondrej so svojím otcom, a mňa už Duda nezaujíma.”

Blažej Podolák, prezident MFK Košice
osporte.sk, január 2014

Dudov premiérový gól v drese Légie Varšava.

Poľská liga výbornou prestupnou stanicou   

Hneď v prvej sezóne oslavoval s Légiou Varšava majstrovský titul v poľskej Ekstraklase a stal sa miláčikom tribún. Nasledujúca sezóna sa stala pre Dudu prelomovou. S klubom si  zahral skupinovú fázu Európskej ligy a taktiež debutoval v seniorskej reprezentácii Slovenska, kde si odbil premiéru v stretnutí proti Fínsku. Ďalšie reprezentačné štarty si na svoje konto pripísal na jar 2015, kedy nastúpil v stretnutiach proti Česku a Macedónsku.

V sezóne 2015/2016 sa stal Duda pevnou súčasťou reprezentačného mužstva, ktoré viedol Ján Kozák, ktorý Dudu poznal z pôsobenia na klubovej úrovni. S Légiou sa mu podarilo získať double za víťazstvo v Ekstraklase a Poľskom pohári. So slovenskou reprezentáciou cestoval Duda na majstrovstvá Európy vo Francúzsku. Nastúpil v stretnutiach proti Walesu, Rusku a Anglicku. V osemfinálovom stretnutí proti Nemecku sa nepredstavil.

“Má futbalové kvality a má na to pripravenú aj hlavu, aby sa presadil vo veľkom klube. Takých hráčov ako on na jeho poste nie je veľa.”

Ján Kozák, reprezentačný tréner Slovenska
denník Pravda, júl 2015

Duda sa gólovo presadil aj na Eure, keď vyrovnával na priebežných 1:1 . Slovensko však napokon toto stretnutie prehralo. 

Premiérový gól v Bundeslige do siete slávneho Bayernu 

Druhý veľký prestup prišiel na rad počas leta 2016. Duda si napriek záujmu viacerých klubov vybral berlínsku Herthu. S novým klubom podpísal zmluvu na 5 rokov. Počas sezóny 2016/2017 sa dlhodobo boril so zranením, ktoré mu viackrát znemožnilo návrat na trávniky.

V aktuálnej sezóne odohral Duda doposiaľ deväť stretnutí. Gólovo sa presadil raz, keď prispel k cennej remíze so slávnym Bayernom Mníchov. Aktuálne je však opäť zranený a nezasiahol ani do posledného stretnutia svojho klubu, v ktorom si Hertha zmerala sily s Hoffenheimom.

“Duda je bundesligový hráč, ale problémom sú jeho krížne pasy. Celá bundesliga číha na takéto chyby, ktoré si potom vyžadujú veľa šprintov a potu, kým sa lopta získa naspäť a Ondrej vtedy väčšinou pri tom nie je.”

Pál Dárdai, tréner Herthy Berlín
Berliner Morgenpost, júl 2017

Foto: legia.net

Pridaj komentár