Najmenší madridský klub to ťahá do Ligy Majstrov.

So svojím skromným sedemnásťtisícovým domovským stánkom a iba 36-ročnou históriou si Getafe potichu získava v španielskej La Lige rešpekt a uznanie. Z uplynulých pätnástich sezón odohrali až štrnásť medzi elitou z Pyrenejského polostrova a najnovšie to môžu dotiahnuť až do Ligy majstrov. Nie do predkola, ale priamo do skupinovej fázy…

Po 25. kole španielskej najvyššej súťaže sa nachádzajú „Azulones” na štvrtej priečke, síce s deväťbodovým mankom na tretí „biely balet”, no takú Sevillu úspešne držia za sebou. Getafe teda delí od vysnívanej Ligy majstrov „len” trinásť ligových zápasov.

Ak to aj dokáže a rezervuje si miestenku v milionárskej súťaži, síce to nebude taký obdivuhodný príbeh, aký predviedol pred niekoľkými rokmi Leicester City alebo ešte v 80. rokoch minulého storočia Hellas Verona, no aj tak to bude moment, na ktorý budú fanúšikovia spomínať ešte dlho a nepochybne sa zapíše do histórie. „Ideme do Európy,” skandovali v poslednom zápase fanúšikovia na tribúnach.

Aj napriek tomu Getafe veľa ľudí ignoruje. Klub má v La Lige tretiu najmenšiu návštevnosť, štadión Coliseum Alfonso Pérez nebol za dlhé roky v La Lige ani raz vypredaný.

Čo sa týka rozpočtu, kým FC Barcelona má na výplaty vyhradených necelých 633 miliónov eur, Real Madrid približne 567 miliónov, Atlético 293 miliónov, Valencia takmer 165 miliónov, Sevilla 163 miliónov a Villarreal 109 miliónov, tak Getafe si môže dovoliť minúť na výplaty iba 39,25 miliónov eur. Aj to je ďalší dôvod, prečo je jeho príbeh taký impozantný. Mužstvo skrátka nie je vybudované tak, aby bolo tam, kde je.

Tím vydedencov

Väčšina futbalistov má skúsenosti najmä so záchranárskymi prácami a viacerí odohrali viac sezón v druhej lige ako v prvej. Pre brankára Davida Soriu nebolo miesto v Seville, stopér Leandro Cabrera prišiel z talianskeho Crotone, v ktorom nehrával, pravý obranca Damián Suárez zažil dve vypadnutia z La Ligy s Elche CF a Dimitri Foulquier je od roku 2017 už v treťom klube.

Centrálny stredopoliar Nemanja Maksimovič sa nepresadil vo Valencii, ba aj Mathieu Flamini prišiel ako voľný hráč, ktorého nikto nikde nechcel. Pokiaľ ide o útočnú silu, tak Jaime Mata má 30 rokov a prvýkrát v živote hrá najvyššiu súťaž a Jorge Molina o chvíľu bude mať už 37 rokov. Mnohí si pritom mysleli, že jeho dni v La Lige sú už spočítané. Len nedávno sa stal najstarším hráčom s desiatimi gólmi od čias Ferenca Puskása. Žiadny Španiel nemá v La Lige momentálne na konte viac presných zásahov.

Toto je to najlepšie Getafe v histórii. Jedno z najstarších mužstiev v La Lige. A kormidelník José Bordalás síce trénuje už 25 rokov, no v najvyššej súťaži je iba druhú sezónu. Futbal však berie tak vážne, že každú prehru prežíva akoby mal zomrieť. V zmluve ani nemá bonus za postup do Ligy majstrov. Nikto to nepovažoval za potrebné. „Tím ‚vydedencov’ nemôže byť šiesty v lige,” reagoval pred mesiacom na povesť jednotlivých hráčov Jorge Molina.

Momentálne sú štvrtí. Tím „Azulones” definuje jednota a súdržnosť. Je tvrdý, agresívny, priamy a každý vie, čo je jeho úlohou. „V tomto tíme nie sú žiadne veľké egá,” povedal po poslednom zápase Jorge Molina. Jeho spoluhráč Vitorino Antunes dodal: „Ak by som bol trénerom národného tímu, vzal by som do reprezentácie celé Getafe. V každom zápase necháme dušu. Ideme až za náš limit, čo môžete vidieť nielen v zápasoch, ale aj na tréningoch.”

„Samozrejme, že snívame o Európe. Kto by po tom netúžil?” opýtal sa Vitorino Antunes, „ale ešte sme nič nedosiahli. Dokonca ešte nemáme istú ani záchranu.”

„Máme 39 bodov, to je celkom veľa,” nadviazal tréner José Bordalás, „je pred nami ešte dlhá cesta. Vieme, že niektoré tímy majú oveľa väčší potenciál ako my. Chýbajú nám veci, ktoré majú iné mužstvá, ale s tým sa dokážeme vyrovnať. Snažíme sa byť konkurencieschopní a užívať si to.

Veľa ľudí robíme šťastnými, a to od nás nikto nečakal. Vo futbale sa dobré momenty objavujú len zriedkavo a naši fanúšikovia mali veľa zlých okamihov, tak ich nechajme snívať. Aj my sme vždy mali svoje sny.”

Share Button