Na NHL padá tieň ďalšieho lockoutu, problémom sú opäť výplaty hráčov!

Najprestížnejšia hokejová liga sveta začína mať ďalší problém s výplatami hráčov. Vďaka nim už v NHL vypukol štrajk a raz dokonca prerušili celú sezónu. Teraz sa rysuje podobný scenár. Mnohí hokejisti totiž podpisujú vysoké zmluvy, no s nižším základným platom.

Ako je to možné? Najväčšie hviezdy ligy totiž podstatnú časť svojich príjmov dostávajú z podpisových bonusov. Kým v poslednom štrajku hráčov NHL išlo o zavedenie platového stropu a redukcie výnosov hokejistov, teraz vyzerá, že problémom budú podpisové bonusy.

Hoci sa v roku 2013 vedenie ligy spolu so zástupcami vlastníkov klubov a Hráčska asociácia NHL (NHLPA) dohodli na rôznych obmedzeniach, v prípade bonusov ide o novú skutočnosť. Sumu z týchto prémií totiž dostanú hráči v akejkoľvek časti sezóny.

V súčasnosti má takto kontrakt postavený viacero hviezdnych hráčov. Napríklad John Tavares si v najbližších siedmich sezónach zarobí 77 miliónov dolárov. Základný plat v prvej sezóne však má len na sume 650-tisíc dolárov, ale na podpisovom bonuse si zarobí 15,25 milióna dolárov!

John Tavares podpísal toto leto sedemročnú zmluvu s Torontom
Zdroj: Getty Images

Podobne má zmluvu postavenú aj Connor McDavid, ktorý má základný plat dva milióny dolárov, ale vďaka podpisovému bonusu dostane budúcu sezónu o 13 miliónov dolárov viac.

Tieto bonusy navyše neovplyvní ani výluka v NHL či vykúpenie zo zmluvy. Podľa súčasnej kolektívnej zmluvy sa totiž po vykúpení spod zmluvy hráčovi zaplatia dve tretiny zo zvyšku platu bez započítania bonusov v období dvojnásobku trvania jeho kontraktu.

A presne toto je pre NHL veľké riziko. Vďaka týmto peniazom majú totiž hráči podľa novinára tsn.ca Travisa Yosta väčší priestor manipulovať s financiami z týchto zmlúv. Aj preto sa vynárajú obavy o znovuotvorení kolektívnej zmluvy, ktorá je platná na desať rokov a vyprší v roku 2022. NHL a NHLPA však majú možnosť v roku 2019 druhú stranu informovať, že ju chcú v roku 2020 predčasne ukončiť.

Či sa tak stane uvidíme teda možno už budúci rok, ale podpisová politika klubov začína nápadne pripomínať nezhody spred šiestich rokov, kedy jedným zo základných sporov bola výška zmlúv. Teraz ide o podpisové bonusy.

Share Button