MS vo futbale 2018: Všetko, čo potrebujete vedieť o šampionáte!

V poradí 21. majstrovstvá sveta vo futbale hostí v roku 2018 Rusko. Turnaj bude prebiehať od 14. júna do 15. júla dohromady na 12 štadiónoch.

Majstrovstvá sveta vo futbale sa konajú každé štyri roky, Rusko ich organizuje vôbec prvýkrát v histórii. Keďže ide o krajinu s obrovskou rozlohou, organizátori, samozrejme, umiestnili všetky hlavné dejiská turnaja, až na jedno, do európskej časti Ruska, teda západne od pohoria Ural. Výnimkou je Jekaterinburg, leží prakticky na hranici Uralu z jeho východnej strany.

ÚČASTNÍCI, ROZDELENIE SKUPÍN A ŠTADIÓNY

Na turnaji sa aj tento rok zúčastní 32 národných tímov z celého sveta. Najviac, čiže 14 krajín je už tradične z Európy, vrátane organizátorov. Z Južnej Ameriky prichádza do Ruska 5 tímov, ďalšie 3 tímy prichádzajú zo Severnej a Strednej Ameriky, 5 tímov z Afriky a 5 z ázijskej časti vrátane Austrálie, ktorá je bývalým členom oceánskej federácie.

Majstrovstvá sveta sa budú hrať v 11 mestách a na 12 štadiónoch, keďže v Moskve sa bude hrať na dvoch adresách. Okrem Moskvy sú to Petrohrad, Soči, Volgograd, Rostov nad Donom, Kazaň, Saransk, Samara, Nižný Novgorod, Jekaterinburg aj Kaliningrad na oddelenom pobalstkom území.

Najväčší štadión sú moskovské Lužniky s kapacitou 81-tisíc miest, tým najmenším stánkom je práve ten v Kaliningrade, ktorý pojme vyše 35-tisíc divákov.

A-skupina: Rusko, Saudská Arábia, Egypt, Uruguaj
B-skupina: Portugalsko, Španielsko, Maroko, Irán
C-skupina: Francúzsko, Austrália, Peru, Dánsko
D-skupina: Argentína, Island, Chorvátsko, Nigéria
E-skupina: Brazília, Švajčiarsko, Kostarika, Srbsko
F-skupina: Nemecko, Mexiko, Švédsko, Kórejská republika
G-skupina: Belgicko, Panama, Tunisko, Anglicko
H-skupina: Poľsko, Senegal, Kolumbia, Japonsko

ADRESY ŠTADIÓNOV

Štadión Lužniki
Ulica Lužniki 24, Moskva, Rusko, 119048

Otkritie aréna
Volokolamskoje cesta 69, Moskva, Rusko, 125424

Krestovsky štadión
Futboľnaja aleja 1, Petrohrad, Rusko, 197110

Olympijský štadión Fišt
Olympic Ave, Adler, Krasnodarskij kraj, Rusko, 354340

Cosmos aréna
Ulica Daľňaja, Samara, Samarská oblasť, Rusko, 443072

Kazaň aréna
Prospekt Khusajna Jamaševa 115a, Kazaň, Republika Tatarstan, Rusko, 421001

Rostov aréna
Levoberežnaja ulica, Rostov, Rostovská oblasť, Rusko, 344002

Volgograd aréna
Prospekt V. I. Lenina 76, Volgograd, Volgogradská oblasť, Rusko, 400005

Štadión Nižný Novgorod
Ulica Dolžanskaja 2A, objekt 1, Nižný Novgorod, Nižnonovgorodská oblasť, Rusko, 603159

Mordovia aréna
Volgogradskaja ulica 1, Saranska, Republika Mordovia, Rusko, 430009

Centrálny štadión
Ulica Repina 5, Jekaterinburg, Sverdlovská oblasť, Rusko, 620028

Štadión Kaliningrad
Solnečnyj bulvár, Kaliningrad, Kaliningradská oblasť, Rusko, 236006

FORMÁT TURNAJA A PAVÚK

Hrací formát sa oproti minulému ročníku nezmenil. Ako vždy, je 32 účastníkov rozdelených do ôsmich skupín po štyri tímy. Z každej skupiny postupujú dva najlepšie tímy do osemfinále, ktorá sa hrá podľa vopred nastaveného pavúka.

Z osemfinále sa, samozrejme, postupuje do štvrťfinále a ďalej do semifinále. Víťazi semifinále hrajú o titul majstra sveta, porazení sa stretnú v súboji o nepopulárne tretie miesto.

BODOVACÍ SYSTÉM

V skupinovej fáze získava každý tím za víťazstvo 3 body do tabuľky, remíza je za 1 bod a prehra znamená nulu. Na majstrovstvách sveta vo futbale sa v základných skupinách nepredlžuje. Ak sa zápas skončí nerozhodne, ide o deľbu bodov.

Hlavnými kritériami, ktoré určujú poradie tímov v tabuľke sú v nasledovnom poradí, samozrejme: 1. počet bodov, 2. gólový rozdiel a 3. počet strelených gólov.

Ak nastane situácia, kde majú dva alebo viac tímov rovnaký počet bodov i rovnaké skóre, vytvára sa tzv. „minitabuľka“ zložená iba z vyrovnaných tímov, kde opäť rozhodujú tieto kritéria: 4. počet bodov v minitabuľke, 5. gólový rozdiel v minitabuľke, 6. počet gólov v minitabuľke.

Samozrejme, v tomto prípade sa vždy porovnávajú iba tímy, ktoré majú rovnaký počet bodov, gólový rozdiel aj počet strelených gólov v riadnej tabuľke a teda nie je možné na základe prvých troch kritérií určiť ich poradie.

V prípade, že nerozhodnú ani kritériá 4 až 6, na rad prichádza tzv. „fair-play bodovanie“ alebo „fair-play koeficient“, ktorý sa počíta nasledovne: žltá karta (prvá) je mínus jeden bod, červená karta po druhej žltej karte znamená mínus 3 body, priama červená karta znamená mínus 4 body, žltá karta a priama červená karta (bez druhej žltej) znamená mínus 5 bodov.

Samozrejme, sa v tomto prípade počíta so všetkými kartovými prehreškami tímu u všetkých hráčov, ktorí v skupine nastúpili.

Ak by ani po tomto všetkom nebolo poradie v skupine jasné, na rad prichádza posledná možná inštancia – žreb.

MASKOT ŠAMPIONÁTU

Rusi si ako svojho oficiálneho maskota vybrali vlka s menom „Zabivaka“, čo v ruštine znamená „ten, ktorý skóruje“. Má stelesňovať zábavu, šarm a sebavedomie.

OFICIÁLNA PIESEŇ

Okrem tejto piesne z produkcie Coca-Coly má čoskoro vzniknúť ďalšia oficiálna hymna šampionátu pod hlavičkou FIFA, o ktorú sa postará známy americký herec a spevák Will Smith v spolupráci s raperom Nicky Jamom a kosovskou hudobníčkou Erou Istrefi.

Budeme vám prinášať kompletné informácie z turnaja, nič vám neunikne ak budete sledovať stránku www.futbalmagazin.sk

Share Button

Pridaj komentár