Kozák ho mal rád, no on mu zlomil srdce. Jeden hráč má v repre nevídanú imunitu

Okolnosti odchodu Jána Kozáka z postu hlavného trénera futbalovej reprezentácie sú mrzuté. Miestami až znechucujúce. Nie je však náhoda, že súčasťou škandálu okolo sedmičky zábavychtivých hráčov je opäť aj známy jednotlivec.

„Odpovedal mi, že nevie, prečo tam bol. ‚Nevieš.’ Asi ja mám vedieť,” emotívne vravel Ján Kozák na pamätnej tlačovke. Hovoril o Vladimírovi Weissovi mladšom a jeho účasti na nočnej zábave po zápase s Českom.

Vyčíňanie siedmich „statočných” stálo Jána Kozáka nielen pracovné miesto, ale aj kus jeho futbalového srdca.  Z čela reprezentácie odišiel človek, ktorý dosiahol veľa ako hráč i ako tréner.

Do dôchodku ho vyprevadil aj Vladimír Weiss junior. Ten sa pri nočných incidentoch objavuje priveľmi často. Okolie ho pritom pozná ako jednoduchého, no sebavedomého mladíka, ktorý sa žiadnej zábave nevyhýba. Práve naopak.

Problematickou sa vec stáva, keď sa prevalí v médiách. A mladému Bratislavčanovi teraz trvalo celý týždeň, kým sa verejne ospravedlnil.

„Chcem vyjadriť úprimnú ľútosť. Mrzí ma, že som sklamal dôveru pána trénera Kozáka a realizačného tímu. Chcem svoje ďalšie úsilie venovať tomu, aby som narušenú dôveru získal späť,” uviedol Weiss v oficiálnom stanovisku.

V KATARE BEZ KVAPKY

Vladimír Weiss ml. v drese Al-Gharafy.
Zdroj: Getty Images

Ani Ján Kozák nikdy nebol žiadnym neviniatkom. Vždy bol búrlivák a po vulgarizmy nechodieval ďaleko. Ale futbal je a vždy bol stredom jeho vesmíru. Otázne je, či sa to dá povedať aj o niektorých reprezentantoch.

Športovci sú tiež iba ľudia. No jeden človek sa v škandáloch objavuje opakovane. Spomedzi siedmich „statočných” bol Weiss najskúsenejším „pištolníkom”. Syn bývalého reprezentačného trénera bude mať v novembri 29 rokov.

Posledné roky hrá a žije v Katare. Teda v moslimskej krajine, kde je alkohol a bujaré zábavy spoločensky netolerované. Na kúpu alkoholického nápoja v obchode dokonca potrebujete povolenie zamestnávateľa. A aj potom sa k „ohnivej vode” dostanete iba v špeciálnej predajni.

„Keď potom príde sem, medzi kamarátov na Slovensko, tak to môže dopadnúť aj tak, ako naposledy,” poukazuje pre ŠPORT.sk nemenovaný zdroj.

STOLIČKA VZDUCHOM

Predpovedali mu žiarivú kariéru. A vskutku mal na ňu všetky predpoklady: nesporný talent a výnimočné schopnosti v súbojoch jeden na jedného. Namiesto lahodných individuálnych akcií v špičkovej európskej lige však Weiss junior kŕmi mediá škandálmi.

Prvý sa prevalil v septembri 2012. Spolu s Marekom Hamšíkom, Karimom Guédém a Miroslavom Stochom sa po prílete tímu z kvalifikačného zápasu v Litve vybrali za nočnou zábavou. Po odhalení ich výletu prišli o prémie a dostali výstrahu. Väčší efekt zjavne nemala.

Začiatkom roka 2015 sa totiž Weiss zaplietol do násilného incidentu v nočnej Bratislave. V pohostinstve pod Manderlákom bol súčasťou hlučnej skupinky, ktorá spôsobila šarvátku a zranenie jedného z návštevníkov zariadenia. Ako dôsledok hodenej stoličky.

Okrem tržnej rany na čele speváka kapely Zlokot Pavla Remiáša z toho nakoniec väčšie škody neboli. Vedenie reprezentácie vtedy mlčalo. Mladý Weiss sa však neudržal.

„Feťák si potrebuje predať cédéčká, tak využil, že som bol s Filipom Šebom v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Veľa šťastia, speváčik,” napísal krátko na to na svojom konte na Twitteri.

NEŠOFÉROVAL

Vladimír Weiss mladší
Zdroj: SITA

Tretí, oveľa vážnejší incident sa udial pred dvomi rokmi. V čiernom terénnom mercedese patriacemu Weissovi sa nočnou Bratislavou viezol nepovolený počet ľudí. Dokopy vraj až trinásť.

Jeden z nich sedel mladému Weissovi na kolenách a počas jazdy držal volant. Paradoxne, aj preto futbalistu nakoniec zbavili obvinení.

„Keby sa nám pokazil autobus, tak by nás Vlado všetkých zobral svojím autom,” vtipkoval o pol roka neskôr obranca Ján Ďurica.

Zábavné by to bolo, keby úlohu vtedy nezohrával alkohol. Weiss sa však odmietol podrobiť dychovej skúške a nesúhlasil ani s odberom krvi. Policajti mladíka nakoniec odviedli do cely. Kozák ho po následnom prepustení a príchode na zraz reprezentácie poslal domov.

„Som z toho smutný, pretože ho mám veľmi rád ako hráča. Pre mužstvo je kľúčový a stále užitočný. Rozhodol som sa však, že počas nasledujúcich dvoch reprezentačných stretnutí nebude hrať. My potrebujeme na svoju prácu pokoj a čisté hlavy. Hrali sme bez Stocha a budeme hrať aj bez Weissa,” vravel vtedy pre ŠPORT.sk Kozák.

NEBEZPEČNÝ PRECEDENS

Štvrtý a pre Kozáka osudný incident je stále čerstvý. Skúsený tréner sa v jeho dôsledku emotívne rozhodol ukončiť pôsobenie pri národnom tíme. Nevytvoril však tým, že tlaku podľahol, nebezpečný precedens do budúcnosti?

„Byť ním a máť takéto úspechy, išiel by som do boja. Tréner by sa nemal nechať otráviť. Na to sme my tréneri, aby sme takéto veci dali do poriadku. Mal to preto urobiť naopak: niektorých hráčov z kabíny poslať preč a on mal zostať,” hodnotil pre ŠPORT.sk niekdajší tréner reprezentácie a známy tvrďák Ladislav Jurkemik.

Kozák je minulosťou, no stanovenie si nových podmienok v reprezentácii je nevyhnutná budúcnosť. A kľúčové bude jedno rozhodnutie – či hráči ako Weiss so svojim prístupom a správaním sa do národného tímu vôbec patria.

Share Button