Halák môže byť v Bostone jednotkou a Rask dokonca vymenený, ozýva sa zo zámoria

Keď sa 1. júla otvoril trh s voľnými hráčmi, Boston stratil brankára, ktorý dva roky kryl chrbát Tuukkovi Raskovi. Zároveň sa ale hneď dohodol s Jaroslavom Halákom. Teraz sa objavili špekulácie o tom, že slovenský brankár môže vytlačiť Fína z pozície jednotky.

Tesne po skončení uplynulej sezóny nemal Jaroslav Halák nič isté. V NY Islanders sa mu skončil kontrakt a musel tak začať riešiť svoju budúcnosť, ktorú chcel spojiť prioritne s NHL.

„Ešte som to konkrétne neriešil, som súčasťou Islanders. Manažment bude mať ťažkú prácu s podpisovaním voľných hráčov. V našom mužstve má ešte platnú zmluvu Thomas Greiss, netuším, čo sa bude diať. Rád by som ostal v NHL, ostáva mojou prioritou,” povedal pre denník Šport začiatkom apríla.

O tri mesiace neskôr však prišla ponuka z Bostonu, kde v najbližších dvoch sezónach náš brankár zarobí dokopy 5,5 milióna dolárov. Mesiac po podpise sa zo zámoria vynárajú polemiky o tom, či sa Halák dokonca nestane jednotkou v bránke „medveďov“.

Podľa prognózy bostonského korešpondenta NBC Sports Joea Haggertyho totiž 33-ročný Slovák chytí počas sezóny formu a donúti trénerov, aby Raska posadili v rozmedzí niekoľkých týždňov na lavičku. A to sa podľa neho v Bostone za posledné roky dlho nestalo.

„Odkedy mal Rask len slabšie dvojky, akými boli napr. Chad Johnson, Nicklas Svedberg, Jonas Gustavsson a Anton Chudobin, ani jeden mu nedokázal vziať pozíciu jednotky,“ tvrdí Haggerty.

MÔŽE PRÍSŤ AJ RASKOVA VÝMENA

Tuukka Rask
Zdroj: Getty Images

Bostonský novinár je ešte odvážnejší. Podľa neho sa pri kvalitných výkonoch Haláka môže veľmi ľahko stať, že Rask bude vymenený. Boston totiž podľa neho vynakladá na brankársky tandem až 10 miliónov dolárov, čo je viac ako poslední finalisti Stanley Cupu. Vegas totiž platil 6,4 a Washington 7,6 milióna dolárov za duo Holtby – Grubauer.

Tuukka Rask navyše nepatril k takým oporám Bostonu, ako sa očakávalo. Najmä v play-off, kde sú brankári alfou a omegou úspechu, mal po dvanástich stretnutiach priemer inkasovaných gólov na zápas 2,88. Horšiu štatistiku z nadstavby Fín ešte v kariére nezažil.

„Hovorili sme o konkurencii. Možno to Tuukkovi pomôže,“ vravel tesne po akvizícii Jaroslava Haláka generálny manažér Bostonu Don Sweeney.

„Pokiaľ by ale ani toto nevyšlo, Boston sa bude musieť poobzerať po mladom brankárovi, ktorý popri Halákovi môže vyrásť,“ pokračuje vo svojej analýze Haggerty.

Hoci je Halák už zrejme za zenitom svojich najlepších výkonov, stále dokáže prekvapiť. A netreba ani chodiť ďaleko do minulosti.

Kým v NHL zaujal najmä počas play-off v roku 2010, kedy doviedol Montreal až do finále Východnej konferencie, naposledy pred dvoma rokmi na Svetovom pohári v hokeji potiahol Tím Európy do nečakaného finále.

Či bude tento scenár reálny, ukážu až prvé mesiace sezóny NHL. Zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že Rask bude vymenený. Ale podpisom Haláka zrejme dostáva varovanie.

Share Button