Čo je s Mariánom Gáboríkom? Hovorili osem týždňov, po ôsmich mesiacoch je jeho osud stále tajomný

Okrem gólov a unikátnej rýchlosti je kariéra slovenského hokejistu Mariána Gáboríka výrazne definovaná aj zraneniami všemožného druhu. Krídelník Ottawy do novej sezóny NHL ešte nezasiahol a je otázne, či sa tak vôbec stane.

“Doktor Robert Watkins v Kalifornii rozhodol, že najlepšie bude posunutú medzistavcovú platničku operovať. Tím bol s priebehom následnej operácie spokojný. Očakávajú plné zotavenie a Gáboríkove plné tréningové zaťaženie do ôsmich týždňov,” hlásil generálny manažér Ottawy Pierre Dorion citovaný portálom cbc.ca.

Bola vtedy polovica apríla a nielen Gáborík ale i celý hokejový tím Ottawy mal po sezóne. Odvtedy však neprešlo osem týždňov, ale osem mesiacov a o Gáboríkovom návrate do zostavy “senátorov” sa ani len nehovorí.

OD SEPTEMBRA TICHO

Novembrové strelecké galapredstavenie Patrika Laineho pripomenulo, že aj Slovensko malo svojho zázračného mladíka. Marián Gáborík od svojich 18-ich rokov ohuroval zámorie podobne ako fínsky kanonier. Tie časy sú však preč.

Keď v septembri nadišiel čas predsezónnych kempov NHL, vedenie Ottawy iba stroho skonštatovalo, že slovenský kanonier nemá povolenie od lekárov. Stalo sa tak po letných špekuláciách o jeho ďalšom osude v tíme z hlavného mesta Kanady.

“Stále je v Los Angeles a navštevuje špecialistu. Sami čakáme na viac informácií o jeho stave. Teraz viac nemôžem povedať,” vravel Dorrion v polovici septembra pre portál ottawasun.com. Odtedy je však ticho.

Samotný Gáborík sa pre médiá naposledy vyjadril v júli. Denníku Šport potvrdil, že napriek povoleniu zľahka trénovať nebude na začiatok novej sezóny pripravený.

“Možno sa vrátim až v novembri, možno v decembri. Nechcem strieľať termíny z brucha. V príprave mám čo doháňať,” vravel.

Začiatkom decembra je však správ o Gáboríkovom aktuálnom stave minimum. To pridáva na váhe zámorským špekuláciám, že rýchlonohý kanonier možno v tejto sezóne nenastúpi. A možno aj ukončí profesionálnu kariéru.

S myšlienkou na koniec sa autor viac ako 400 gólov v NHL zaoberal aj v minulosti. Doteraz však vždy dokázal svoje zdravotné problémy prekonať a vrátiť sa. No vo februári prišla nečakaná výmena z obľúbeného Los Angeles.

“Nečakal som to a šokovalo ma to. Tréneri si ma zavolali a oznámili mi to. Je to biznis a nie vždy zábavný. Život ide ďalej, veď sme profesionáli. Hovoril som s Mariánom Hossom a písal si so Zdenom Chárom. Hovorili mi, že sa im v Ottawe veľmi páčilo. Počul som od nich o klube a meste iba pekné veci,” vravel Gáborík krátko výmene do Ottawy.

 

DORÁŇANÝ SNAJPER

Slovenský rýchlik po príchode od losangelských “kráľov” stihol za “senátorov” odohrať 16 zápasov. Strelil štyri góly a na tri prihral. V polovici marca sa však opäť zranil a odvtedy do hry nezasiahol.

Navyše, Ottawa prechádza náročným obdobím a zraneniami sužovaný veterán Gáborík veľmi nezapadá do nastoleného úsporného konceptu.

“Kariéra plná zranení slabín, ramena, chrbta, členkov či kľúčnej kosti si na slovenskom snajperovi vybrala svoju daň,” podotýka portál hockeywriters.com.

Východiskom pre Ottawu i slovenského útočníka by mohlo byť vykúpenie z Gáboríkovho kontraktu. Ten platí ešte na tri roky a má hodnotu takmer 11 miliónov dolárov.

Ako zraneného však Ottawa Slováka bez jeho súhlasu vykúpiť nemôže. Koniec Gáboríkovej 18-ročnej úspešnej zámorskej kariéry sa však zdá byť stále bližšie. A sám to dobre už dlhšie tuší.

“Keď ukončím kariéru v NHL, plánujem skončiť s profesionálnym hokejom. Platí, že nikdy nehovor nikdy, ale tejto predstavy sa držím. Neoblečiem si ani dres materského Trenčína. Maximálne si pôjdem s chlapcami zahrať pre zábavu,” vravel v lete pre denník Šport Gáborík, ktorý odohral 1035 zápasov NHL s bilanciou 815 bodov.

Share Button