Športová sabotáž a televízna samovražda

Fanúšikovia, ktorí sa včera vybrali na Stadio San Paolo, na stretnutie Európskej ligy, v ktorom Neapol privítal Lipsko, prípadne si pozreli toto stretnutie v televízii, museli ostať sklamaní.

Domáci Neapol bez viacerých hráčov základnej zostavy podľahol Lipsku 1:3 a s najväčšou pravdepodobnosťou sa pripravil o možnosť postupu do šestnásťfinále. Mužstvo, ktoré ešte na jeseň minulého roku účinkovalo v Lige Majstrov, by pritom inak patrilo k favoritom na zisk celkového prvenstva. Znižovať kvality lídra Serie A, ktorý má skvele nakročené k zisku Scudetta, by bolo scestné.

Tréner Azzurri Maurizio Sarri spravil oproti víkendovému ligovému stretnutiu proti Laziu, ktoré Neapol zdolal vysoko 4:1, päť zmien v základnej zostave mužstva. Tomu v stretnutí chýbal najmä jeho najlepší strelec Dries Mertens, ktorý má aktuálne skvelú formu. Belgický útočník zaznamenal v posledných štyroch ligových stretnutiach päť presných zásahov. V stretnutí nemohol nastúpiť z dôvodu trestu, zároveň je však otázne, či vôbec a kedy by do neho zasiahol. Z pozície náhradníkov začali toto stretnutie Insigne, Allan, Rui a Jorginho. Prví traja sa neskôr dostali do hry v pozícii striedajúcich hráčov.

V základnej zostave dostali prednosť mladí a menej skúsení hráči, medzi ktorých možno zaradiť trojicu Rog, Diawara, Ounas. U všetkých troch zároveň platí, že ide o nesmierne talentovaných hráčov, ktorí už majú za sebou viacero náročných stretnutí, avšak ich prínos mužstvu nie je taký, ako u hráčov, ktorých v tomto stretnutí nahradili.

Úzky káder, náročný program a lákavá vidina zisku Scudetta, teda majstrovského titulu v Serii A, dáva tomuto kroku trénera Maurizia Sarriho logický podtext. Zároveň je však na škodu veci, že fanúšikovia prídu o pôžitok z tohto dvojzápasu a Lipsko príde k postupu do šestnásťfinále ako slepé kura k zrnu.

Mužstvá, nevynímajúc realizačné tímy, by mali pristúpiť ku každému stretnutiu zodpovedne, mali by brať ohľad na to, že fanúšikovia si nekúpili vstupenky, prípadne permanentky, na to, aby sledovali sabotáž. A to bez ohľadu na to, o akú súťaž ide. Znižuje to nielen kredit mužstva, ale taktiež aj samotnej súťaže, ktorá dlhodobo trpí tým, že sa v nej po vypadnutí z Ligy Majstrov, ocitnú kluby, pre ktoré nie je dosť dobrou.

Zároveň je každému jasné, že pre kluby ako Arsenal, Neapol či Dortmund, je Európska liga súťažou číslo dva. Prečo si však zbytočne pokaziť renomé takýmto prístupom? Samotné stretnutie sleduje niekoľko desiatok tisíc divákov, nehovoriac o tom, že aj v Európskej lige sú odmeny, ktoré nie sú zanedbateľné a za ktoré by sa iné kluby športovo bili až do konca stretnutia, avšak nemajú tú možnosť. Napríklad taký víťaz tohtoročnej edície Európskej ligy zinkasuje 6,5 milióna eur.

Okrem toho získa víťaz tejto súťaže právo štartu v skupinovej fáze Ligy Majstrov, čo je jednou z najlákavejších vidín. Veď napríklad taký londýnsky Arsenal, ktorého manažér Arsene Wenger, necháva v stretnutiach Európskej ligy oddychovať najlepších hráčov mužstva, nemá aktuálne v tabuľke Premier League istú účasť ani len v Európskej lige

Foto: FB RB Leipzig

Pridaj komentár