Najväčšie prekvapenia svetových šampionátov: Semifinálová jazda Južnej Kórey

V histórii svetového šampionátu vo futbale sa podarilo usporiadateľskej krajine triumfovať dovedna iba šesťkrát. O zápis do histórie sa v roku 2002 pokúsila aj Južná Kórea. Jej finálový sen sa rozplynul v semifinále. Futbalisti z juhu kórejského polostrova aj napriek tomu zanechali veľmi dobrý dojem a vybudovali si rešpekt.

Ázijský šampionát dobila Brazília

V roku 2002 získali právo usporiadať svetový šampionát vo futbale Južná Kórea a Japonsko. 32 mužstiev odohralo 64 stretnutí na 20 štadiónoch.

Víťazom sa stala Brazília, ktorá vo finále zdolala Nemecko. Najlepším strelcom turnaja sa stal osemgólový Ronaldo. Ten svoj gólovy apetít korunoval práve vo finále proti Nemecku, ktoré rozhodol dvoma gólmi v rozpätí dvanástich minút.

Samotné finále sa hralo na štadióne v japonskej Jokohame. Viedol ho fenomenálny taliansky rozhodca Pierluigi Collina a cestu na tribúny si našlo niečo vyše 69 – tisíc divákov.

Na svetovom šampionáte v Južnej Kórey triumfovala Brazília, ktorá zdolala Nemecko, vďaka dvom gólom Ronalda.

Fenomenálna Brazília pod trénerskou taktovkou Luisa Felipeho Scolariho dokázala dokráčať za víťazstvom na turnaji bez jedinej prehry.

Čiernym koňom turnaja domáca Južná Kórea

Južná Kórea, ktorá ako jedna z usporiadateľských krajín, nemusela absolvovať kvalifikačný cyklus, vykročila do turnaja výhrou nad favorizovaným Poľskom.

V bráne Bielo-červených stál vtedy Jerzy Dudek, toho času brankár Liverpoolu, kapitánom mužstva bol Tomasz Wałdoch, pôsobiaci v Schalke. V nemeckom klube pôsobil aj jeho kolega z obrannej formácie Tomasz Hajto. Zaujímavosťou je, že v ofenzíve sa vtedajší poľský tréner Jerzy Engel, spoliehal na naturalizovaného Emmanuela Olisadebeho, ktorý bol pôvodom z Nigérie.

Južná Kórea sa spoliehala prevažne na hráčov z domácej súťaže. Trénerom juhokórejského výberu bol holandský odborník Guus Hiddink. Ten po šampionáte kývol na ponuku PSV Eindhoven, kde v minulosti pôsobil ako hráč. Zároveň pomohol dvojici Song Chong-gug – Park Ji-sung k prestupu do holandskej Eredivisie. Prvý menovaný sa upísal Feyenoordu, druhý nasledoval jeho kroky, stal sa hráčom Farmárov z Eindhovenu.

Tomu celému predchádzal vydarený šampionát z pohľadu oboch hráčov a taktiež aj celého juhokórejského výberu. Ten v úvodnom stretnutí skupiny D zdolal v Busane Poľsko 2:0. Po prekvapujúcej výhre Spojených štátov nad Portugalskom nasledovalo práve vzájomné stretnutie Južnej Kórey a USA. To sa skončilo remízou 1:1. Obe krajiny sa následne na to usadili na čele tabuľky, kde mali zhodne po štyri body, avšak Južná Kórea mala vďaka dvojgólovému víťazstvu nad Poľskom lepšie skóre.

Domáci výber si po remíze so Spojenými štátmi americkými zmeral sily s favorizovaným Portugalskom. To potrebovalo na postup výhru, keďže dovtedy malo na svojom konte iba tri body za výhru nad Poľskom. Portugalské plány však naštrbilo vylúčenie Joãa Pinta, ktorý sa nútene poberal pod sprchy už v 27.minúte stretnutia.

V skupine si Južná Kórea poradila s Portugalskom a pričinila sa o jeho predčasný koniec na turnaji.

Aby toho nebolo málo, v 66.minúte inkasoval druhú žltú a následne na to červenú kartu portugalský pravý obranca Beto. Družina vedená trénerom Antóniom Oliveriom tak dohrávala v deviatich mužoch. O výsledku stretnutia napokon rozhodol v polovici druhého dejstva Park-Ji-sung, ktorý bol neskôr vyhlásený za najlepšieho hráča zápasu. Južná Kórea víťazstvom nad Portugalskom potvrdila svoj postup do ďalšej fázy turnaja a po prehre USA s Poľskom obsadila konečné prvé miesto.

Osemfinálový skalp hviezdneho Talianska

Taliansko vedené Giovannim Trapattonim bolo pred stretnutím s domácim výberom jednoznačným favoritom. V zostave Squadri Azzurri na stretnutie proti Južnej Kórey nechýbali mená ako Buffon, Zambrotta, Maldini, Zanetti, Totti, Vieri či Del Piero. Taliansko išlo do vedenia už v 18.minúte stretnutia, keď sa presadil Christian Vieri, ktorý bol toho času hráčom milánskeho Interu.

Taliani si držali svoj náskok až do záveru stretnutia, kedy na radosť domácich fanúšikov vyrovnal na 1:1 Seol Ki-Hyeon, ktorý zároveň poslal toto stretnutie do predĺženia.

Taliansky tréner Trapattoni si v tomto stretnutí veril do takej miery, že spravil hrubú taktickú chybu v tom, že nevystriedal ani jedného z trojice hráčov, ktorí inkasovali v riadnom hracom čase žltú kartu. To sa mu napokon vypomstilo.

V 103.minúte predĺženia inkasoval druhú žltú a následne červenú kartu Francesco Totti. Hviezdny útočník sa musel porúčať pod sprchy pre údajné filmovanie v pokutovom území domácich. Taliani tento fakt, ktorý nemalou mierou prispel k senzačnému triumfu domácich futbalistov, nevedeli stráviť nielen na trávniku, ale aj mimo neho.

Rozhodcovia tohto stretnutia prispeli k tomu, že sa o ňom hovorilo ešte dlho po jeho skončení. Ďalším dôvodom talianskej nespokojnosti bolo odpískanie postavenia mimo hry, v čistej gólovej príležitosti, do ktorej sa rútil Tomasi, po prihrávke Vieriho.

O triumfe Južnej Kórey nad Talianskom rozhodol zlatým gólom v 117.minúte Ahn Jung-Hwan.Ten zúžitkoval center do šestnástky a hlavou rozhodol o tom, že do štvrťfinále postúpila Južná Kórea.

Diskutabilná výhra nad Talianskom.

Celkovo poznačili toto stretnutie viaceré chybné verdikty rozhodcov a senzačný postup domácich medzi osem najlepších mužstiev turnaja bude navždy poznačený zlým výkonom trojice, na čele s hlavným Byronom Morenom, ktorý rok po Majstrovstvách sveta ukončil kariéru.

V septembri 2010 bol niekdajší špičkový rozhodca zadržaný v New Yorku pri snahe prepašovať 6 kilogramov heroínu. Po vypočutí mu na súde hrozilo 10 rokov väzenia. Napokon vyviazol s miernym trestom, keď dostal 2,5 roka nepodmienečne.

Penaltová dráma proti Španielsku

Po postupe cez Talianov čakal na Južnú Kóreu ďalší súper zo starého kontinentu. Španielsko, ktoré sa na tomto turnaji spoliehalo na hráčov ako Casillas, Hierro, Helguera, Morientes, Enrique či Xavi, síce vzbudzovalo rešpekt, no pre domácich bolo toto stretnutie veľkou výzvou v ceste za medailovými pozíciami.

V samotnom stretnutí si obe mužstvá vytvorili hneď niekoľko možností, ktoré mohli skončiť gólom. Ten však napokon nepadol a po predĺžení prišli na rad pokutové kopy.

O víťazstve nad Španielskom rozhodli pokutové kopy.

Tie začali domáci, konkrétne Hwang Sun-hong. Casillas vystihol stranu, avšak loptu iba pohladil a tá aj s prispením šťastia doputovala za bránkovú čiaru. V nasledujúcich sériách hráči premieňali penalty s veľkým prehľadom a brankári si na loptu ani len nesiahli. Až prišla na rad piata séria, v ktorej si loptu na biely bod postavil Joaquín. Ten sa pri rozbehu zastavil a následne poslal loptu bez potrebnej razancie do pravého dolného rohu. Brankár Lee Woon-jae jeho úmysel vystihol a pre svoje mužstvo získal potrebný mečbal. Ten premenil Hong Myung-bo, ktorý rozhodol o tom, že do semifinále postúpila Južná Kórea.

Finálový sen prekazila prehra s Nemeckom

O motivácii v stretnutí proti Nemecku azda ani netreba hovoriť. Okrem účasti vo finále svetového šampionátu ňou bola napríklad aj možnosť zbaviť sa vojenskej povinnosti, ktorú Kórejci získajú, ak triumfujú na niektorom z veľkých športových podujatí, ako sú napríklad Majstrovstvá sveta či Olympiáda.

Tento sen sa však rozplynul v 75.minúte stretnutia, kedy o víťazstve Nationalelf rozhodol fenomenálny Michael Ballack. Nemecko si zahrá finále, Južná Kórea o tretie miesto. Jej vyzývateľom bude Turecko, ktoré v boji o finále podľahlo Brazílii.

Víťazný gól Michaela Ballacka v semifinále Majstrovstiev sveta 2002 do siete Južnej Kórey.

Úvodný gólový uragán rozhodol o triumfe Turecka

Na stretnutie o tretie miesto, ktoré sa hralo v meste Daegu, si našlo cestu niečo vyše 63 – tisíc divákov. Tí si po semifinálovom nezdare s Nemeckom želali víťazstvo a medailové umiestnenie.

Juhokórejské plány však napokon zostali nevyslyšané. O výsledku stretnutia rozhodol gólový uragán v úvode stretnutia. Turci sa trafili v priebehu polhodiny trikrát, zatiaľ čo domáci iba raz. V druhom polčase padol už iba jeden gól, ktorým Južná Kórea korigovala stav stretnutia a zároveň dala bodku za mimoriadne úspešným turnajom, nielen čo sa týka úspechu mužstva, ale aj organizácie.