Marlos: Ukrajinský kanárik

Naturalizovaný Ukrajinec a rodák z brazilskej Curtiby zasvätil svoju kariéru pôsobeniu v druhej najväčšej krajine Európy. Ofenzívny herný prejav, ktorý ho zdobí, oslovil aj reprezentačného trénera Andrija Ševčenka.

Úvod kariéry v rodnej Curtibe 

S futbalom začínal v rodnej Curitibe. V hlavnom meste štátu Paraná spravil úvodné kroky svojej kariéry a zároveň pričuchol k seniorskému futbalu.

Miestny futbalový klub, ktorý po sezóne 2016/2017 vypadol z najvyššej brazílskej súťaže, vychoval pre starý kontinent hneď viacero zaujímavých hráčov. Medzi nich patrí bezpochyby aj Marlos Romero Bonfim, ako znie celé meno futbalistu, ktorý už šiesty rok baví svojou hrou divákov v najvyššej ukrajinskej súťaži.

V klube z mesta, ktoré sa nachádza v juhovýchodnej časti Brazílie, začínal svoju kariéru aj hráči ako Adriano Correia Claro, ktorý odohral vyše sto stretnutí za Barcelonu či Rafinha, ktorý je dlhodobo oporou zadných radov mníchovského Bayernu.

Samotná Curtiba sa do futbalových dejín zapísala v sezóne 2010/2011, počas ktorej klub od októbra do mája vyhral všetkých 24 stretnutí. Tento fakt bol zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov.

Ešte v uplynulej sezóne bol hráčom tohto klubu stredopoliar Anderson, ktorý v minulosti odohral vyše sto stretnutí za Manchester United a oslavoval s ním v sezóne 2007/2008 víťazstvo v Lige majstrov. Vo finále nastúpil v samotnom závere stretnutia, ktoré viedol slovenský rozhodca Ľuboš Micheľ, ktorý mal po svojom boku dvojicu svojich krajanov, Romana Slyška a Martina Balka.

Prestup do hviezdneho Sao Paula

Po sezóne 2008/2009, v ktorej sa Curtibe nepodarilo udržať v najvyššej súťaži, prestúpil ofenzívny stredopoliar do Sao Paula. To bojovalo rok čo rok o tie najvyššie pozície. V sezóne 2008/2009 však klub nedokázal obhájiť majstrovský titul, ktorý získalo Flamengo. V klube z mesta prisťahovalcov, ako je inak označované najväčšie mesto Brazílie, strávil ofenzívny stredopoliar necelé tri sezóny.


Marlos v úvode svojej kariéry, v drese brazílskeho Sao Paula. 

Okrem prvých štartov v Serii A si počas pôsobenia v tomto klube pripísal na svoje konto svoje prvé a doposiaľ posledné štarty v Pohári osloboditeľov, ktorý výročne organizuje Juhoamerická futbalová konfederácia. Táto súťaž je považovaná za jednu z najprestížnejších nielen v Južnej Amerike, ale celosvetovo. Samotné Sao Paulo ju doposiaľ dokázalo vyhrať trikrát. Naposledy sa mu to podarilo v sezóne 2004/2005.

Európsky začiatok

Počas zimnej prestávky v sezóne 2011/2012, sa Marlos rozhodol, že vo svojej kariére bude pokračovať v Európe. Jeho novým zamestnávateľom sa stal Metalist Charkov. Klub s bohatou históriou patril toho času k popredným mužstvám najvyššej ukrajinskej súťaže a pravidelne sa zúčastňoval európskych pohárových súťaží. Stále bol však v tieni dvojice Dynamo – Šachtar.

V jarnej časti sezóny 2011/2012 pomohol Marlos svojmu mužstvu k zisku tretieho miesta v najvyššej ukrajinskej súťaži a taktiež k účasti v štvrťfinále Európskej ligy, kde Metalist nestačil na Sporting Lisabon.

Úvodná skúsenosť s európskym futbalom bola pre vtedy 23 – ročného futbalistu viac ako dobrou školou. Pre Metalist bola účasť v štvrťfinále Európskej ligy v sezóne 2011/2012 doposiaľ jedným z najväčších úspechov v jeho novodobej histórii.

Súvisiaci obrázokMarlos v drese Metalistu Charkov.
Foto: uefa.com

V nalsedujúcich sezónach sa klub pravidelne pokúšal o prienik medzi európsku špičku. Čiastočne sa mu to podarilo v sezóne 2014/2015, kedy sa dokázal prebojovať do skupinovej fázy Európskej ligy. V nej však Metalist doslova vyhorel. V konkurencii Legie Varšava, Trabzonsporu a Lokerenu si pripísal na svoje konto šesť prehier a so súťažou sa rozlúčil.

Juhoamerická úderka

To všetko však sledoval nevysoký ofenzívny stredopoliar z pozície hráča konkurenčného Šachtaru Doneck, kam prestúpil na začiatku júla 2014. Zaujímavosťou je, že Marlos si z pozície hráča neužil novú Donbass Arénu, ktorú musel klub nútene opustiť. Sezónu 2014/2015, ktorá bola pre Marlosa premiérovou v oranžovo-čiernom drese baníkov, odohral klub v západoukrajinskom Ľvove.

Skvelá práca s loptou a hra jeden na jedného predurčovala rodáka z brazílskej Curtiby stať sa jednou z najvýraznejších postáv ukrajinskej najvyššej futbalovej súťaže. Marlos dokázal naplniť predpoklady, ktoré do neho činovníci klubu vložili jeho angažovaním a v Šachtare vytvoril spolu s ďalšími hráčmi pochádzajúcimi z Južnej Ameriky, légiu skazy.


Od sezóny 2014/2015 je nevysoký Brazílčan neoddeliteľnou súčasťou zostavy Šachtaru Doneck. 

Majster, víťaz pohára, najlepší hráč, reprezentant..

Spoločne s mužstvom oslavoval od svojho príchodu víťazstvo v najvyššej súťaži v sezóne 2016/2017 a taktiež zisk národného pohára v sezónach 2015/2016 a 2016/2017. Okrem toho získal aj viacero individuálnych ocenení. Po sezóne 2015/2016 bol vyhlásený za najlepšieho hráča ukrajinskej najvyššej súťaže.

Jeho ľudský prínos a futbalová ľahkosť, ktorou sa prezentuje na trávniku, bola mementom pre udelenie štátneho občianstva Ukrajiny, ktoré získal na jeseň 2017. Nutnou samozrejmosťou pre udelenie občianstva bolo aj splnenie ďalších legislatívnych záležitosti, ktoré sú k tomu potrebné.

Marlos je kvalitný hráč s vynikajúcimi osobnostnými vlastnosťami. Myslím si, že bude ukrajinskému národnému mužstvu veľmi nápomocný.
Paulo Fonseca, tréner Šachtaru Doneck

Okrem iného predĺžil zmluvu s Šachtarom o ďalšie štyri roky, za čo podľa neoficiálnych informácii zinkasoval od prezidenta klubu Rinata Achmetova bonus 1 milión dolárov.

Debut v drese Ukrajiny si odbil v kvalifikačnom stretnutí proti Kosovu. Okrem iného nastúpil aj v prípravnom stretnutí proti Slovensku, ktoré sa odohralo na jeseň minulého roku v Ľvove.

V aktuálnej sezóne má spoločne s mužstvom nakročené k ďalším výrazným úspechom. Šachtar je totiž aktuálne lídrom najvyššej ukrajinskej futbalovej súťaže a okrem toho je aj v semifinále národného pohára. V prestížnej Lige Majstrov čaká na Baníkov odvetné stretnutie šestnásťfinále proti rímskemu AS. To zdolali zverenci trénera Fonsecu v úvodnom meraní síl 2:1.

Foto: FB FC Shakhtar

Share Button

Pridaj komentár