Ján Mucha: Hrajúca legenda

Z východoslovenskej obce Belá nad Cirochou to dotiahol až do anglického Evertonu, kde kryl chrbát americkému reprezentačnému brankárovi Timovi Howardovi. Bol pri jednom z najväčších úspechov slovenskej futbalovej reprezentácie a okrem Anglicka pôsobil aj v Poľsku a Rusku. Reč je o brankárovi Jánovi Muchovi. 

Z ďalekého východu do hlavného mesta 

Písal sa august roku 1997. Mladý, vtedy ešte len 15 – ročný brankár opustil rodnú hrudu a vybral sa na skusy do hlavného mesta. Jeho novým pôsobiskom sa stal bratislavský Inter. Popri štúdiu pôsobil mladý brankár v mládežníckych štruktúrach žlto-čiernych. V júli 1999 sa jeho hosťovanie zmenilo v prestup. V Interi následne na to zotrval ďalšie tri roky, počas ktorých napredoval a dostal sa aj do jednotlivých výberov mládežníckych reprezentácii Slovenska.

Prestup do Žiliny s cieľom navýšiť počet štartov 

V júli 2002 sa Mucha rozhodol pre prestup. Bratislavský Inter bol vtedy na vrchole, oslavoval dva majstrovské tituly po sebe a konkurencia na brankárskom poste bola vtedy príliš veľká. Neohrozenou jednotkou žlto-čiernych bol v tom období Miroslav Hýll.

“Upísal som sa na tri roky Žiline a verím, že v novom pôsobisku sa mi bude dariť a budem dostávať viac príležitosti, ako v Interi.”

Ján Mucha na margo prestupu z Interu do Žiliny.
TASR, júl 2002

Mucha si svoj prestup načasoval vynikajúco. Žilina od jeho príchodu v júli 2002 oslavovala v dvoch nasledujúcich sezónach titul a zahrala si aj v prestížnej Lige majstrov. Pod Dubňom sa v sezóne 2002/2003 predstavila aj slávna londýnska Chelsea. Vtedy 20 – ročný Mucha však v dvojzápase proti The Blues nenastúpil, prednosť dostali jeho skúsenejší kolegovia, ktorými boli v tom čase Ivan Trabalík a Branislav Rzeszoto. Mladý brankár v tej dobe naberal skúsenosti na hosťovaní v druholigovom Humennom, ktoré malo krátke, polročné trvanie.

Prelomová sezóna 2003/2004 podčiarknutá majstrovským titulom

Jesennú časť sezóny 2003/2004 sa v bráne MŠK Žilina striedala dvojica Trabalík – Rzeszoto. Počas zimnej prestávky tej istej sezóny však druhý menovaný prestúpil do bratislavského Slovanu a pre Muchu sa tak otvorila nová cesta. Vedenie MŠK ho stiahlo z hosťovania v Humennom a následne na to sa stal vôbec prvýkrát plnohodnotnou súčasťou mužstva.

V jarnej časti dostal rodák z Belej nad Cirochou príležitosť v 12 stretnutiach, v ktorých si dokázal v 8 prípadoch udržať čisté konto. Na konci sezóny sa Mucha spolu so svojimi spoluhráčmi tešil z majstrovského titulu a vďaka skvelej jari si vydobyl v mužstve dobrú pozíciu pred novou sezónou.

Nasledujúca sezóna žlto-zeleným veľa radosti nepriniesla. V ligovej súťaži museli skloniť hlavy pred petržalskou Artmediou a v pohári triumfoval Púchov. Mucha bol súčasťou zostavy MŠK počas jesennej časti, neskôr z nej z viacerých dôvodov vypadol.

Prvý veľký prestup do zahraničia (aj) vplyvom príchodu Miroslava Königa do Žiliny

Písal sa január roku 2005. V Žiline sa rozhodli angažovať skúseného Miroslava Königa, brankára so skúsenosťami z viacerých zahraničných súťaží a taktiež aj reprezentácie. Tým sa prakticky uzavrela žilinská kapitola Jána Muchu. Rodák z Belej nad Cirochou nedostal počas jari veľa príležitostí a v júli 2005, zhruba tri roky od svojho príchodu, menil pôsobisko opäť. Jeho novým zamestnávateľom sa stala poľská Legia Varšava.

„Presadiť sa v Legii je pre mňa veľkou výzvou. Tento klub je pre Poliakov niečím podobným ako u nás Slovan. V lige má tie najvyššie ambície a bude hrať aj Pohár UEFA. Mojím hlavným cieľom je stabilne chytať.”

Ján mucha na margo prestupu zo Žiliny do LEGIE Varšava
sme, júl 2005

Poľský titul hneď v prvej sezóne od príchodu do Legie

V Legii vytvoril Mucha brankársku dvojicu s poľským reprezentačným brankárom Lukaszom Fabiaňským. Ten neskôr pôsobil v londýnskom Arsenale a aktuálne je hráčom Swansea City. Okrem zisku majstrovského titulu dokázal Mucha s Legiou získať aj Poľský pohár a taktiež aj Superpohár v sezóne 2007/2008.

Jan Mucha
Ján Mucha čelil v poľskej Ekstraklase aj útokom poľského reprezentačného útočníka Roberta Lewandovského, ktorý aktuálne pôsobí v Bayerne Mníchov.
Foto: 
Grzegorz Dembinski

Mucha sa stal veľkým obľúbencom tribún a taktiež jedným zo základných pilierov mužstva. Po víťazstve v Ekstraklase v sezóne 2005/2006 sa však už Legii neskôr na majstrovský titul dosiahnuť nepodarilo. Rodák z Belej nad Cirochou si tak opäť načasoval svoj prestup vynikajúco.Okrem klubových úspechov sa stal 34 – ročný brankár aj laureátom viacerých ocenení. V sezóne 2008/2009 sa stal najlepším brankárom poľskej Ekstraklasy.

Povyhrával som všetky ankety, bolo úplne jedno, či to bolo v televíziách, rádiách, novinách, časopisoch či hlasovali fanúšikovia alebo odborníci.

JÁN Mucha na margo zisku ocenení po sezóne 2008/2009
NOVÝ ČAS, jún 2009

Anglické trápenie a ruské vykúpenie

Koncom januára roku 2010 vyšla informácia o tom, že Mucha podpísal zmluvu s anglickým Evertonom. V klube, ktorý sídli na predmestí Liverpoolu sa však mal hlásiť až na začiatku letnej prípravy. Zmluva znela na tri roky. Počas tohto obdobia sa však brankár, ktorý v tej dobe kvalitami prevýšil poľskú Ekstraklasu, vyslovene trápil. V konkurencii amerického reprezentačného brankára Tima Howarda, ktorý odchytal za Karamelky takmer 300 stretnutí sa slovenský reprezentačný brankár nedokázal presadiť.

Trojročnú zmluvu však dodržal a následne na to prestúpil v júli 2013 do ruskej Samary. Na Sibíri zotrval dve sezóny, počas ktorých si odskočil na hosťovanie do Tuly.

Reprezentačné úspechy

Za slovenskú futbalovú reprezentáciu odchytal Ján Mucha 46 medzištátnych stretnutí. Premiéru v najcennejšom drese absolvoval vo februári 2008, v priateľskom stretnutí proti Maďarsku.

Bol aj pri jednom z doposiaľ najväčších úspechov v histórii slovenskej futbalovej reprezentácie a to postupe na majstrovstvá sveta v Juhoafrickej republike. Mucha na tomto turnaji odchytal pod vedením trénera Weissa všetky štyri stretnutia, do ktorých slovenská futbalová reprezentácia zasiahla.

Aktuálne v reprezentačnom výbere absentuje. Reprezentačnú kapitolu však oficiálne neuzavrel a tak je možné, že sa v najcennejšom drese ešte v budúcnosti objaví.

Návrat na slovenské trávniky 

Po pôsobení v ďalekom Rusku sa Mucha rozhodol pre návrat na Slovensko. Zdôvodnil to tým, že chce tráviť viac času s rodinou. Jeho novým zamestnávateľom sa stal bratislavský Slovan. S bratislavským klubom sa mu v sezónach 2015/2016 a 2016/2017 podarilo získať majstrovský titul.

„Mal som určité dôvody prečo sa vrátiť na Slovensko. Nemusel som sa, mal som aj iné ponuky. Na stole boli tri aj finančne lepšie, či z kvalitnejších líg ako Turecko, Rusko, Poľsko. No bol som desať rokov v zahraničí a rozhodnutie som urobil spolu s rodinou.”

JÁN MUCHA NA MARGO PRÍCHODU DO SLOVANA. TERAZ.SK, JÚN, 2015 

V poľskej Niecieczi súčasťou slovenskej légie

Po pôsobení v bratislavskom Slovane kývol Mucha v júli 2017 na ponuku poľskej Nieciecze, kde pôsobí aj aktuálne. V malej obci nachádzajúcej sa neďaleko Tarnówa našiel výborné podmienky. V klube okrem neho pôsobí ďalších päť jeho krajanov.

Foto: termalica.brukbet.com

Share Button

Pridaj komentár