Gábor Király: Teplákový fantóm

Vo veku 41 rokov stále hráva na profesionálnej úrovni. Za maďarský Haladás, kde aktuálne pôsobí, odchytal na jeseň minulého roku všetkých 19 ligových stretnutí. Okrem toho má Gábor Király, ktorý si vo svojej kariére zachytal aj v Anglicku a Nemecku, za sebou vyše 100 štartov v drese maďarskej futbalovej reprezentácie. 

Vydarený prestup do Nemecka 

S futbalom začínal Király v rodnom Szombathely. Za materský klub odchytal takmer sto stretnutí a dobrými výkonmi si vypýtal pozornosť zahraničných klubov.

Prvý veľký prestup prišiel na rad v roku 1997, kedy sa Király upísal berlínskej Herthe. Neskôr sa ukázalo, že to bol vydarený podpis, pre obe strany. Király sa zaradil medzi hráčov základnej zostavy a za Herthu odchytal takmer 200 stretnutí.

Anglická kapitola 

Po úspešnom pôsobení v Herthe sa Király rozhodol pre prestup do Anglicka. Jeho novým zamestnávateľom sa stalo Crystal Palace. V úvodnej sezóne v novom klube bol brankárskou jednotkou, avšak ani on nezabránil zostupu svojho klubu do druhej najvyššej súťaže.

Zostup Eagles do Championship vtedy mrzel o to viac, že strata na sedemnásty West Bromwich bola iba jednobodová a mužstvo sa v ofenzíve mohlo oprieť o niekdajšieho anglického reprezentanta Andyho Johnsona, ktorý sa v danej sezóne stal s 21 gólmi druhým najlepším strelcom Premier League.

Király po zostupe Crystal Palace do druhej ligy zotrval v Anglicku. Jeho pozícia v Aston Ville a neskôr vo West Hame nebola taká, na akú bol zvyknutý. Na svoju šancu musel čakať v pozícii náhradníka. Anglickú kapitolu ukončil v Burnley, odkiaľ na konci januára v roku 2009 zamieril na hosťovanie do Leverkusenu.

Návrat do Nemecka

Po polročnom pôsobení v Leverkusene zvolil Király v lete prestup do Mníchova. Upísal sa Mníchovu 1860, ktorý vtedy účinkoval v druhej najvyššej súťaži.

Po dlhšej odmlke si na seba opäť obliekol reprezentačný dres a po viacerých menej vydarených angažmánoch nabral potrebnú istotu. S klubom sa mu však nepodarilo vybojovať vytúžený postup do najvyššej súťaže. Po nevydarenej sezóne 2013/2014 navyše Mníchov 1860 musel ratovať zotrvanie v druhej lige v baráži. Táto sezóna bola pre Királyho poslednou v tomto klube. 

Reprezentačná kapitola 

Počas pôsobenia v berlínskej Herhte dostal Király vôbec prvýkrát pozvánku do seniorského výberu Maďarska. Svoj debut si odkrútil v roku 1998 v stretnutí proti Rakúsku.

Za maďarskú futbalovú reprezentáciu odchytal Király dovedna 108 stretnutí. Svojimi výkonmi pomohol mužstvu k postupu na EURO 2016 vo Francúzsku, po ktorom ukončil reprezentačnú kariéru. Maďarská futbalová reprezentácia dosiahla na tomto turnaji úspech v podobe postupu do osemfinále. V skupine F, ktorú vyhrala, dokázala za sebou nechať Island, Portugalsko a Rakúsko. V osemfinále však Maďari nestačili na Belgicko, ktoré neskôr vypadlo s Walesom. Király odchytal na tomto turnaji všetky štyri stretnutia, do ktorých maďarská futbalová reprezentácia zasiahla.


Gábor Király bavil svojimi zákrokmi divákov aj počas Majstrovstiev Európy v roku 2016. 

Vystúpenie Maďarska na záverečnom turnaji možno hodnotiť ako vydarené. Na podobný úspech čakali Maďari niekoľko dekád, počas ktorých sa im nedarilo postúpiť či už na Majstrovstvá sveta, alebo Majstrovstvá Európy.

Vlastný klub, akadémia či fanshop  

V roku 2003, ešte počas pôsobenia v berlínskej Herthe, založil Gábor Király svoju vlastnú akadémiu. Pred sezónou 2006/2007 uzrel svetlo sveta futbalový klub pod značkou Kriály FC. Ten aktuálne pôsobí v štvrtej najvyššej maďarskej súťaži, pričom jedným z jeho krátkodobých cieľov, je dostať sa do tretej najvyššej súťaže. V mužstve pôsobia väčšinou mladí, talentoví hráči z okolia.

„V roku 2006 som založil svoj vlastný klub – Kiraly FC. Momentálne máme 22 trénerov a 220 detí, ktoré od U7 až po U19 hrajú v športovom centre. Všetci sú v najvyšších troch maďarských ligách. Mužský tím hrá 4. ligu, chceme postúpiť ešte do 3. ligy, aby tam naše talenty mohli pozbierať dôležité skúsenosti. Najlepšími talentami potom chcem pomôcť môjmu domovskému klubu Szombathelyi Haladas, za ktorý hrám 1. ligu. V logu môjho klubu je tiger – moje obľúbené zviera. Už v Herthe som mal vždy tričko s tigrom vždy pod dresom.”

Gábor Király
bundesliga-czk-sk.cz, december 2017

Király vytvoril pod značkou vlastného mena hotové impérium. Okrem klubu a akadémie nedávno kolaudoval aj vlastný fanshop, ktorý sa zameriava mimo iného na predaj teplákov, ktorými sa preslávil a ktorých sa nevzdal napríklad ani na Majstrovstvách Európy v roku 2016.

„1. apríla 2016, čiže na moje 40. narodeniny som otvoril ‘K1RALYSHOP’. Tu sa nachádzajú moje šedé tepláky, brankárske rukavice, šiltovky, ponožky, lopty a podobne. Taktiež i kniha ‘Kiraly 100’, ktorú mi zväz daroval k 100. reprezentačnému zápasu.”

Gábor Király
bundesliga-czk-sk.cz, december 2017

Návrat domov po takmer dvanástich rokoch

Pred sezónou 2015/2016 sa Király po dlhých osemnástich rokoch rozhodol vrátiť do rodného Szombathelyi. Po ukončení reprezentačnej kariéry je aktuálne už tretiu sezónu brankárskou jednotkou Haladásu. V tomto klube aktuálne pôsobí aj dvojica slovenských futbalistov. Sú nimi odchovanci bratislavského Slovanu, Kristián Kolčák a Karol Meszáros.

Tak oni, ako aj skúsený Király, budú mať na jar neľahkú úlohu, zachrániť Haladás v najvyššej maďarskej súťaži. V nej sa mu v aktuálnej sezóne nedarí podľa predstáv. Tesne pred začiatkom jarnej časti okupuje desiatu pozíciu v tabuľke, s náskokom jedného bodu pred Balmazujvarosom, ktorý sa nachádza na jedenástej pozícii, v pásme zostupu.

Foto: Király Gábor Hivatalos Oldal

Pridaj komentár