Craig Bellamy: Malý veľký muž, ktorý zostrelil (aj) Slovensko

Svoju kariéru spojil s pôsobením na Britských ostrovoch. Tie neopustil ani na sklonku svojej kariéry, kedy sa mnoho hráčov zaujíma o pôsobenie v súťažiach, ktoré sú fyzicky menej náročné a je v nich možnosť zarobiť si slušné peniaze. Reč je o dlhoročnom reprezentantovi Walesu Craigovi Bellamym.

Úvod kariéry v znamení služby starším spoluhráčom 

Útočníkovi s výškou Craiga Bellamyho, ktorá nepresahuje 1,75 metra, sa zväčša nedávajú veľké šance. Rodák z waleského Cardiffu však bojovnosťou, ktorá ho zdobila počas celej dĺžky jeho kariéry dokázal, že môže byť platným členom hociktorého mužstva.

Svoju kariéru odštartoval nevysoký útočník v anglickom Bristole, kde zotrval dve sezóny, aby sa následne presunul do Norwichu, s ktorým spojil vyše desať rokov svojej profesionálnej kariéry. V meste na východe Anglicka odštartoval svoju seniorskú kariéru. Norwich vtedy účinkoval v druhej najvyššej anglickej súťaži.

V začiatkoch svojej kariéry to rýchlonohý útočník nemal ľahké. V rozhovore pre britský denník Dailymail priznal, že v dobe, kedy začínal, musel na sebe pracovať viac, ako pracujú terajší hráči. V zaujímavom interview prezradil aj ďalší sled udalostí, ktoré sprevádzali počiatky jeho mimoriadne úspešnej kariéry. Ako mladý hráč musel starším spoluhráčom napríklad čistiť topánky, auto či dokonca variť kávu.

V Coventry v stopách Georga Lowrieho 

Po štyroch sezónach, v ktorých sa Norwichu nepodarilo prebojovať do najvyššej súťaže, zamieril Bellamy do Coventry, ktoré vtedy začínalo svoju deviatu sezónu medzi anglickou elitou. Tá zostáva do dnešného dňa poslednou, ktorú tento klub odohral v najvyššej súťaži.

Bellamy však aj napriek neúspechu mužstva, nesklamal. S ôsmymi presnými zásahmi sa stal najlepším strelcom mužstva a napodobnil tak Georgea Lowrieho, ktorý patril v období druhej svetovej vojny k vyhláseným waleským kanonierom. Lowrie, podobne ako Bellamy, taktiež spojil svoju kariéru so Sky Blues, ako znie prezývka klubu, ktorý dnes účinkuje v tretej najvyššej súťaži.

V Newcastli v tieni legendárneho Shearera

Po zostupe Coventry do druhej najvyššej súťaže, nabrala kariéra Craiga Bellamyho ten správny smer. Pred sezónou 2001/2002 sa upísal líškam z Newcastlu. Ten sa v tej dobe v ofenzíve spoliehal aj na legendárneho Alana Shearera, ktorý bol v tom čase na vrchole svojej kariéry. Svojej povesti neostal nič dlžný ani v danej sezóne, kedy sa stal s 23 presnými zásahmi spolu s Ruudom van Nistelrooyom a Jimmym Floyd Hasselbainkom druhým najlepším strelcom anglickej Premier League.


V Newcastli mal nevysoký útočník skvelý vzor v podobe legendárneho Alana Shearera.

Bellamy tak čerpal skúsenosti od hráča, ktorý mu mal čo ponúknuť nielen po stránke hráčskej, ale aj ľudskej. V úvodnej sezóne zaznamenal v drese líšok 10 presných zásahov a spolu s mužstvom ukončil sezónu na výbornom štvrtom mieste. To znamenalo postup do vtedajšieho Pohára UEFA. Toho sa klub, na základe umiestnenia v lige, zúčastňoval v danom období takmer pravidelne. Najväčší úspech na európskej scéne sa mu podaril v sezóne 2003/2004, kedy sa dokázal prebojovať až do semifinále tejto súťaže. V nej však líšky nestačili na Marseille, ktoré následne na to podľahlo vo finále špenielskej Valencii.

Osobné problémy vyústili v hetrik do siete Slovenska 

Po sezóne 2004/2005 sa anabáza Bellamyho na severe Anglicka skončila. Útočník, ktorý sa medzičasom stal výraznou postavou waleskej reprezentácie, zamieril do Blackburnu. V prvej a jedinej sezóne, ktorú strávil Bellamy v  tomto klube, sa stal s 13 presnými zásahmi jeho najlepším strelcom a pomohol mu k výbornému šiestemu miestu a postupu do Pohára UEFA. Úspešnú sezónu však poznačil škandál. Bellamy bol na začiatku marca 2006 zatknutý potom, čo mal v jednom z nočných podnikov v Cardiffe zaútočiť na mladú ženu.

V nasledujúcej sezóne bol už Bellamy hráčom Liverpoolu. V klube, ktorý každoročne atakuje tie najvyššie pozície, boli jeho spoluhráčmi Jamie Carragher, Stevan Gerrard či Xabi Alonso. The Reds ukončili sezónu na treťom mieste. Aj táto etapa kariéry búrliváka Craiga Bellamyho mala krátke trvanie. Po sezóne, v ktorej zaznamenal 7 presných zásahov a zároveň ostal v tieni Petra Croucha, prestúpil do West Hamu.


Zahanbujúca prehra Slovenska proti Walesu podčiarknutá skvelým individuálnym výkonom Craiga Bellamyho. 

Hneď v úvode sezóny, ktorá bola poznačená zdravotnými komplikáciami jeho novonarodenej dcéry dokázal, že mu nie je ľahostajný osud vlastnej reprezentácie. Aj napriek problémom, ktoré sprevádzali jeho osobný život, posilnil waleskú reprezentáciu v stretnutí proti Slovensku. Na víťazstve Walesu nad Slovenskom sa podieľal troma presnými zásahmi. O jeho oduševnenom výkone sa hovorilo ešte dlho potom.

„Vedeli sme o Bellamyho rýchlosti a jeho efektivite, dnes nám to však jednoducho nevyšlo. Jeden hráč ho mal vždy napádať a druhý zaisťovať v prípade, že by Bellamy vyhral osobný súboj. Ani raz sa nám to však nepodarilo. Prakticky nás zdolal on sám.“

Ján Kocian, vtedajší tréner slovenskej futbalovej reprezentácie, SITA, september 2007

Klubová sezóna však nebola z pohľadu Bellamyho práve vydarená. Odohral iba osem stretnutí, v ktorých zaznamenal jeden presný zásah. Napriek tomu ho však jeho vtedajší zamestnávateľ podržal a počítal s ním aj pre nasledujúci ročník. V drese kladivárov strávil Bellamy jesennú časť sezóny 2008/2009, počas ktorej zaznamenal päť presných zásahov. Počas zimnej prestávky prestúpil do Manchestru City.

Ligový pohár s The Reds a historický postup Cardiffu 

Spolupráca so Citizens bola úspešná najmä v úvode. V nasledujúcej sezóne zaznamenal Bellamy v drese City desať presných zásahov. Následne na to však vstúpili do hry zranenia a s tým súvisiaci pokles formy. Sezónu 2010/2011 strávil Bellamy na hosťovaní v Cardiffe, ktorý vtedy účinkoval v druhej najvyššej anglickej súťaži. S klubom sa mu však nepodarilo postúpiť do Premier League a tak po sezóne zamieril do Liverpoolu, kde už v minulosti pôsobil.

Ani v Liverpoole sa mu však nepodarilo na konci sezóny siahnuť na niektorú z veľkých trofejí. Malou náplasťou bolo iba víťazstvo v anglickom Ligovom pohári, kde The Reds triumfovali práve nad Cardiffom. V spomínanom stretnutí nastúpila aj dvojica slovenských futbalistov. V drese Cardiffu sa predstavil Filip Kiss, zatiaľ čo v defenzíve Liverpoolu nastúpil od začiatku Martin Škrteľ.


Finále Ligového pohára medzi Cardiffom a Liverpoolom museli rozhodnúť pokutové kopy. 

Po sezóne 2011/2012 sa Bellamy vrátil do rodného Cardiffu. Tomu v sezóne 2013/2014 pomohol k historickému úspechu v podobe postupu do anglickej Premier League. V nej sa však klub z hlavného mesta Walesu udržal iba jednu sezónu. Po nej známy búrlivák, ktorý sa počas svojej kariéry dostal do konfliktu s viacerými svojimi spoluhráčmi, ukončil kariéru.

Foto: squawka.com

Share Button

Pridaj komentár